Ali Sami Yen arazisine 1 milyar liralık proje

Mecidiyeköy'deki stadın arazisine yapılacak olan projenin satışı Mayıs ayında başlayacak. Mayıs 2014'te bitirilecek olan projenin mimarı Arolat ''Belki bir stadyumu ortadan kaldırmış oluyoruz ama kente 3 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan vermiş oluyoruz'' dedi.

31.03.2011 - 15:14

Ali Sami Yen arazisine 1 milyar liralık proje

Ağa Han Ödüllü Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan, ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluşan, toplam 1 milyar lira yatırım tutarına sahip projenin, 2014'te tamamlanması hedefleniyor.       

Üç otopark katı ile 200 bin metrekare üzerinde inşaat alanına sahip 3 bloktan oluşan projenin 2 bloku 43 katlı rezidans, 1 bloku ise 39 katlı A sınıfı ofisten oluşuyor.        

Arazilere farklı konumlarla yerleştirilen bloklar, bitkilerin güneşe doğru yönelmesi anlamına gelen ''tropizm'' yorumundan esinlenerek tasarlandı. Bu tasarım sayesinde üç blokun tüm cepheleri, başta İstanbul Boğazı olmak üzere Marmara Denizine kadar uzanan kentin farklı panoromik manzaralarını katlarına taşıyacak.        

Rezidans daireleri 1+1'den 4+1'e kadar çeşitli metrekarelerde dairelerden oluşacak. Projede kat yüksekliği 9 metre olan çekim stüdyolarına yer verilmesi planlanıyor.        

ALİ SAMİ YEN'İN SİMGESİ DE YER ALACAK
Komşu parseldeki mevcut yeşil alanla da bütünleşerek bir kent parkına dönüşmesi hedeflenen projede, meydanlara açılan mekanlar arasında Ali Sami Yen'i de ölümsüzleştiren bir simgenin yer alması öngörülüyor.        

MAYIS 2014'TE TAMAMLANACAK
Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı Şirketi İcra Kurulu Başkanı Aziz Torun, stadının yeniden projelendirilmesi gereken bir alan olarak durduğunu, TOKİ ihalesi sonucu, değişen şartlara göre burada proje geliştirdiklerini belirtti.       

Projenin bölgeye nefes aldıracak, Mecidiyeköy'e bir meydan kazandıracak, aynı zamanda şehrin siluetini de değiştirecek muhteşem bir proje olduğunu ifade eden Torun, projenin inşaatına Haziran itibariyle başlamayı ve Mayıs 2014'te projeyi tamamlamayı planladıklarını kaydetti.        

25 BİN METREKARESİ AÇIK OTOPARK OLACAK
Toplam inşaat alanının 200 bin metrekareyi aşkın olduğunu söyleyen Torun, inşaat protokolü gereği 25 bin metrekare civarındaki bir otopark katını belediyeye vereceklerini, burasının bir anlamda kamuya açık otopark alanı olarak bölgeye hizmet vereceğini kaydetti.
       
Torun, projeyle ilgili isim çalışmaları olduğunu, bazı düşündükleri isimleri tescile gönderdiklerini, ancak tescil edilmeden bunu açıklamanın mümkün olmadığını belirtti.        

TOKİ ihalesi sonunda 475 milyon lira TOKİ payı öngörüldüğünü, bunun da 1 milyar 75 milyon hasılata göre öngörülen oran olduğunu söyleyen Torun, ''Dolayısıyla arsa ve inşaat maliyetimiz 1 milyar lira civarında. Bunu inşaat alanına böldüğümüzde, arsa ve inşaat maliyetimiz metrekare bazında aşağı yukarı 5-6 bin lira gibi rakama ulaşıyor'' diye konuştu.       

Torun, Torunlar olarak projedeki paylarının yüzde 65 olduğunu, yüzde 30'unu Aşçıoğlu, yüzde 5'ini de Kapıcıoğlu'nun oluşturduğun söyledi.       

''ALİ SAMİ YEN STADIYLA İLGİLİ BİR TÜR KENT MÜZESİ PLANLIYORUZ''
Bu projeyle Likör Fabrikasının bulunduğu alanı da birlikte değerlendirdiklerini söyleyen Mimar Emre Arolat ise ''İstanbul için bir şans. Projede yeşil alan İstanbulluların üzerine basarak kullanabileceği kent park haline dönüştürülüyor. Yola yakın olan kısmında üçüncü bölümde neredeyse hiçbir yapı yok. 3 tane futbol sahasını arka arkaya koyarsanız böyle bir alan elde edersiniz. Belki bir stadyumu ortadan kaldırmış oluyoruz ama kente 3 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan vermiş oluyoruz. Ben bunu kişisel mimarlık kariyerimdeki en önemli hamlelerden bir tanesi olarak görüyorum. Bunu yapabilmek benim için bir rüyaydı, gerçekleştiriyor olmaktan çok mutluyum'' diye konuştu.        

Buranın İstanbul'un çok önemli meydanlarından biri olacağını, meydanın yoldan aşağı kotta olmasının gürültüyü önleyeceğini ifade eden Arolat, buraya açılan ünitelerden birini sembolik bir şey de olsa Ali Sami Yen stadıyla ilgili bir tür kent müzesine dönüştürmeyi planladıklarını kaydetti.        

Arolat, ''Yeşil alanlara açılmış olan bahçeleştirilmiş birtakım sistemlere doğru bakan birtakım yatay kullanımlı ofisler planlıyoruz. Zira ofis deyince aklımıza hep camları açılmayan, içinde akvaryumda oturuyor gibi çalıştığımız mekanlar gelmeye başlamıştı. Dışarıdaki ağacın kokusunu alabilen, geniş terasları olan, camları açılabilen ofisleri çok önemsiyoruz'' dedi.
      
LİKÖR FABRİKASI ORİJİNAL HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK
Arolat, Ali Sami Yen arazisi yanında yer alan Likör Fabrikası'nın ne olacağına ilişkin de şunları söyledi:

''Likör fabrikası Cumhuriyet'in ilk döneminde inşa edilmiş hayli sembolik, Fransız mimarın yaptığı bina. Mimarlık tarihinde de çok önemli yeri var, ancak maalesef yapı son döneminde bu geçmişi ile hiç bağdaşmayan biçimde çok fena halde dönüştürülmüş durumda. Biz uzmanlarla birlikte yeni bir restorasyon projesi hazırladık. Yapının ilk günkü, orijinal haline dönüştürülerek, İstanbul'un bir tür kültür merkezine kavuşturulması söz konusu. Bunun içinde bir müze fonksiyonu, aynı zamanda sanat fonksiyonu ve buna destek olacak üniteler olacaktır. Likör fabrikasının önündeki alanın halka açılmasını, Ali Sami Yen Stadyumunun bulunduğu alandaki kent meydanı ile bütünleşik olarak kullanılmasını öngörüyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...