Ankara derelerine kavuşacak!

Dikmen Deresi, Kavaklıdere, Ankara Çayı, Bent Deresi, Hatip Çayı, Kirazlı Dere, İncesu, Büyükesat Deresi, İmrahor Deresi... Başkent Ankara'nın yok olmuş su kanallarından bazıları.

Anadolu Ajansı 29.11.2009 - 11:06

Ankara derelerine kavuşacak!

Ankara'nın bütün su kanallarını kaybetmiş bir kent olduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ''Bazı projelerle Ankara'yı yeniden sularına kavuşturmak istiyoruz'' dedi. Tanık, Mogan ve Eymir gölleri boyunca uzanan vadinin Türközü, Cebeci'ye kadar indiğini kaydederek, ''Eymir gölü solucan gibi kıvrılarak gider. Onun benzeri 3 tane daha var. Türközü'ne kadar göl yapmayı planlıyoruz. Tabii Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde olunursa yapılacak bir şey bu'' diye konuştu.

Keçiören, Ankara, İmrahor çaylarının batıya doğru döndüğünü ve Polatlı tarafına Sincan'a akıp gittiğini anlatan Tanık, Keçiören Belediye Başkanı, bu akıntıyı Keçiören bölgesinde yüzey açarak kentle buluşturmaya yönelik bir projesi olduğunu söyledi. Bu projeyi duyduğunda çok heyecanlandığını ifade eden Bülent Tanık,  ''Tabii bunu onların anlatması daha doğru olur, ancak bu proje bizi çok sevindirdi. Biz de bu taraftan böyle projelerle Ankara'yı yeniden sularına kavuşturmayı istiyoruz. Hayal etmeye başladık bile'' dedi.

'İPLERİ KOPARMAMAK GEREK'        
Bülent Tanık, kurumsal sorumluluğu kişisel mutluluktan daha önemli bulduğunu, bireysel rahatı ve keyfini düşünmediğini, üstlendiği işin gereklerini yerine getirmeye çalıştığını dile getirerek, ''İşimin gerektirdiği, zorunlu gördüğü ne varsa yapmaya hazırım. Onun için de kavga yerine iş üretecek bir şey için sonuna kadar sabırlı davranmak, zorlamak ve ipleri koparmamak gerek. Hep bunun gayreti içinde oldum, meyve vereceğini umuyorum'' şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerin iyi olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu, ancak bunu çok istediklerini ifade eden Tanık, şöyle devam etti:
        
''Çünkü Ankara bütündür. Belediyelerin dayanışması zorunludur. Bu ilçelerin üzerinde bir şemsiye olarak Büyükşehir Belediyesi'nin, ilçeleri ile iyi ilişkiler içinde olması, sorunlarını anlaması, taleplerini hissetmesi ve ona dönük kucaklayıcı bir politika izlemesi kent bütününe yarar sağlar. Parmağınızın ucu ağrıdığında beyniniz zonklayabilir. Kentler de aynı tür bir bütünsel organizmadır. Benim de bu görevi aldıktan sonra ilke olarak kendime telkin ettiğim şey, kişisel mutluluk değil, görevin gereğini yapmaktır.''

Kişisel tatmin dışında işin gereğini yapmak gerektiğini vurgulayan Çankaya Belediye Başkanı Tanık, Büyükşehir Belediye meclisinde ve diğer ilçe belediyelerinin farklı siyasi yapılarından gelen belediye başkanları arasında da bu yaklaşımın olumlu etkilerini gözlediğini söyledi.

Pek çok belediye başkanından sıcak mesajlar aldığını anlatan Tanık, ''Büyükşehir Belediye başkanının da bu mesajlardan etkileneceğini ve ilçelerin taleplerini daha çok gözeten bir yönetim anlayışını önümüzdeki dönem sergileyeceğini umuyorum'' dedi.   

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...