1915 Çanakkale Köprüsü arazi fiyatlarını uçurdu

18 Mart'ta temelinin atılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü, Lapseki'de arazi fiyatlarının büyük oranda artmasını sağladı. Tarlalar 10 katı fiyatına satılmaya başlandı.

Anadolu Ajansı 14.07.2016 - 16:41

1915 Çanakkale Köprüsü arazi fiyatlarını uçurdu

Gelecek yıl 18 Mart'ta temelinin atılmasının planlandığı "1915 Çanakkale Köprüsü", Lapseki'de arazi fiyatlarının büyük oranda artmasını sağladı.

Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, bölgede köprü yapılacağının konuşulmaya başlanmasından bu yana emlak fiyatlarında artış yaşandığını söyledi.

TARLA 10 KATI FİYATINA SATILDI

İlçe dışından gelen birçok kişinin yatırım için arazi aldığını anlatan Dara, "Özellikle dışarıdan gelen yatırımcılar burada büyük paralar harcadılar. Son 2 yıldır zaten köprü yapılacağı söyleniyordu. Lapseki'den çok yer satıldı. Halen de satılmaya devam ediyor. Daha önce 5 bin lira olan bir tarla örneğin 50 bin liraya satıldı. En az 10 kat arttı fiyatlar diyebilirim. Köprü işi arazi sahiplerine yaradı" dedi.

Dara, buraya daha çok İstanbul'dan yoğun bir ilgi olduğuna işaret ederek, "İnsanlar daha çok yatırım amaçlı yer bakıyor. Tabi orada henüz imar yok. Ama köprü yapıldıktan sonra bir plan yapılırsa yapılaşma yaşanır. Ama ben bu hareketliliğin Çanakkale'ye bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Lapseki'ye katkı sağlar. Çünkü köprüden geçenler transit geçiş yapacak. Tabi ne olur, ne gider belli olmaz. Bunu şimdiden tahmin etmek zor, bekleyip göreceğiz" diye konuştu.

EMLAK DANIŞMANLIĞI KURSLARINA İLGİ ARTTI

Lapseki Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Akman, bir süredir emlak danışmanlığı kursu düzenlediklerini söyledi.

Yıllardır bölgede boğaz köprüsü yapılacağı söylentilerinin bulunduğunu ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından bunun kesinlik kazandığını ifade eden Akman, kursa ilgide de bu sayede artış yaşandığını anlattı.

Sayfa Yükleniyor...