Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda son toplantısını yapmış ve asgari ücretin 2016 yılı için net bin 300 lira olarak belirlendiği açıklanmıştı.

Bakan Soylu, asgari ücret artışının ek maliyetinin 20 milyar lira olduğunu belirtti.

Asgari ücretle ilgili konuşan Soylu, şunları söyledi:

"Bu konuda 2 Aralık'ta başlayan bir sürecimiz oldu. Bin 300 liralık asgari ücretin bir hükümet tasarrufu olduğunu ve kamuoyuna verilen bir söz olduğunu bunu işçi ve işverenle paylaştık. İşveren bizi de gözetmenizi isteriz dedi. 2003 yılından itibaren partimiz gerek asgari ücretler olsun gerek dar gelirliler olsun bütün bunların enflasyonlara ezdirilmemesi refah payının artması için gayretlerini ortaya koymuştur. Türkiye'de 5.3 milyon asgari ücret alan kişi var şu tarih itibariyle.

İşveren kesimi bizim üzerimizden biraz yük alın dedi. Asgari ücretin ortalama enflasyona etkisinin 0,5-0,8 en fazla 1 olacağı söylenmektedir. İstihdamda ise kısmi bir azalma olabileceği söylenmektedir. İşverenlere verdiğimiz destekle bunun da ortadan kalkacağını yönelik tedbirler bütünü aldık. Asgari ücret artışı büyümeyi 1 puan yukarı çekebilir. İşverene en üst seviyede destek verdik. İşverenler asgari ücretli başına 110 lira destek alacak. Yani yüzde 40'ını devlet olarak karşılıyoruz."