Asgari ücrette zam görüşmeleri (Sendikaların asgari ücret talebi 2 bin 578 lira)

2020 yılına asgari ücretin belirlenmesine ilişkin devam eden görüşmelerde 3 sendikadan ortak açıklama geldi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2 bin 578 TL'den geri atmayacaklarını açıkladı.

20191220_2_39936295_50520675.jpg

Türk-İş bu yıl, Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket edip, asgari ücret için ortak bir rakam açıklama kararı almıştı.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak asgari ücret taleplerini 2 bin 578 TL olarak açıkladılar. 

Asgari ücret rakamının gelecek hafta belirlenmesi bekleniyor.

IRGAT: ŞU ANA KADAR BİR RAKAM TEKLİF EDİLMEDİ

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Türk-İş’in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif edilmedi” dedi.

"HESAPLADIĞIMIZ 3 BİN 200 LİRA KONUSUNDA BİR PROBLEMİMİZ YOK"

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız da soru üzerine, asgari ücretin kriterlerini net şekilde ortaya koyduklarını vurguladı. Yıldız, asgari ücretin 2 bin 578 liranın üstünde bir rakam olması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ise "Asgari ücretin 3 bin 200 lira olmasını istemiştiniz. Şimdi '2 bin 578 lira yaşam maliyetinin altında bir rakamda uzlaştık, bunun altında olmaz.' dediniz. Arada 650 liralık fark var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Türk-İş'in araştırmasına saygılıyız, yıllardan beri bunu yapıyorlar. Bu araştırma Kasım 2019'u ifade etmektedir. Önümüzde aralık ayı vardır, 2020 yılı tahminleri vardır. Biz de 'Türk-İş'in bu rakamından aşağı olmamak üzere' diyoruz."

"Bizim hesaplarımızı da DİSK-AR yapıyor zaten, o da bilimsel araştırma." ifadesini kullanan Görgün, yaptıkları çalışma sonucunda asgari ücreti 3 bin 200 lira olarak hesapladıklarını, bu rakamdan aşağı olmaması gerektiğini söylediklerini anlattı. Görgün, "Bizim, hesapladığımız 3 bin 200 lira konusunda bir problemimiz yok" dedi.

"Bu rakamda hala ısrarcı mısınız?" sorusuna Görgün, "Gayet tabii" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...