ATO'dan 28 bin üyesine icra takibi

Ankara Ticaret Odası (ATO), aidatlarını gönderilen tebligatlara rağmen ödemeyen 28 bin üyesi hakkında icra takibi başlattı.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.07.2015 - 14:17

ATO'dan 28 bin üyesine icra takibi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, ATO'nun 2010 yılından bu yana odaya aidat borcu bulunan ve bu borcundan dolayı üyeliği askıya alınan yaklaşık 28 bin üyeye icra takibi başlattığını belirtti.

Üyelerin daha önce üç kez tebligat yoluyla uyarıldığı, oda web sayfasında ve gazete ilanlarına rağmen borcunu ödemedikleri bildirildi.

Prosedürün yasal mevzuatın zorunlu kıldığı için işletildiğine dikkati çeken Bezci, "Aidat borcu olan üyelere mecburen icra takibi başlatılmıştır" ifadesini kullandı.

''BU KARARI ALIRKEN ÇOK ZORLANDIK''

Bezci, ilgili mevzuatın tahsil edilemeyen aidat borçlarından yönetim kurulunu sorumlu tuttuğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yönetim Kurulu toplantımızda konuyu uzun uzun tartıştık. Oda olarak üyelerimize bırakın icra takibi göndermeyi herhangi bir yük bindirmek istemedik, istemeyiz de. Fakat aidat borçları kamu alacağıdır. Kamu alacağının tahsilinden de yönetim kurulu şahsen ve müteselsilen sorumludur. İlgili mevzuat icra yöntemine bizi mecbur kıldı. Üzülerek bu kararı aldık. Bizde bu durumdan mutlu değiliz. Bu kararı alırken çok zorlandık. Ancak hukukçularımızın uyarıları bizi bu kararı almak zorunda bıraktı. Üyelerimiz bize 'borcumuz icra masrafından daha küçük neden icra gönderdiniz' diye tepki gösteriyor. Borç icra masrafından küçük olsa bile bu bir yasal mecburiyet. Biz sadece kanunun bize verdiği sorumluluklar çerçevesinde görevimizi yapıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...