Ayasofya'nın 'Serafim' meleği

İskele sökülüyor; Ayasofya’nın kubbesi 18 yıl sonra görülecek.

13.01.2010 - 09:47

Ayasofya'nın 'Serafim' meleği

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un en önemli kültür sanat zenginliklerinden Ayasofya Müzesi’nde 1992’de restorasyon için kurulan iskele sökülmeye başlandı. Çalışmalarda 160 yıldır yüzü kapalı bulunan “Serafim” meleğinin yüzü de ortaya çıktı.

Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun, restorasyonun 2010 Ajansı’nın parasal desteğiyle tamamlandığını belirtti. Dursun, “Ayasofya’nın iskelesiz fotoğrafını çekmek; kitabeleri, serafim meleğini, altın mozaiklerini ve kubbe derinliğini görmek isteyenler artık Ayasofya’yı görmeye gelebilecek” dedi.

180 ton ağırlığındaki demir iskele, 18 yıldır müzenin içinde bulunuyor. İskelenin sökülüp takılma maliyeti 61 bin liraya mal olacak. 2010 yılı içinde de bir daha kurulmayacak.

SERAFİM MELEĞİ
1847’de Abdülmecit’in emriyle yapılan restorasyonda mozaikler bakımları yapıldıktan sonra üzerine metal bir kapak kondu. Bu kapaklar 6 ay önce başlatılan restorasyonda açıldı ve 4 melekten serafim meleğinin yüzü açıldı. Altı kanatlı Serafim meleğinin İncil’e göre Tanrı’nın tahtını koruduğuna inanılıyor.  (VATAN)
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...