Babacan: 2012 büyümesi yüzde 2'nin üzerinde

CNBC-e ve NTV özel yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2012 yılında büyümenin yüzde 2'nin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

Haberler 29.03.2013 - 15:17

Babacan: 2012 büyümesi yüzde 2'nin üzerinde

Uludağ Zirvesi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNBCe.com Haber Müdürü Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını yanıtladı.

Babacan, Pazartesi açıklanacak olan 2012 yılı büyüme rakamlarının "yüzde 2 küsur" olarak gerçekleştiğini ancak o küsurun ne olduğunu Pazartesi gününü bekleyip görmek gerekeceğini söyledi.

S&P'NİN NOT ARTIRIMI
S&P'nin Türkiye'nin notunu artırmasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Babacan "Kredi notlarına eskisi kadar dikkat etmiyoruz" dedi.

"Herkes Türkiye'nin daha iyi bir not hak ettiğini söylüyor" diyen Babacan, "Türkiye daha iyi bir notu hak etmese bu kadar sermaye girişi de olmazdı" diye konuştu.

'KREDİ NOTU EUROBOND İHRACI İÇİN GEREKLİ'
Babacan, Türkiye'nin Eurobond ihraç edebilmek için en az iki kredi derecelendirme kuruluşu tarafından notlandırılmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı, bu hukuki gereksinim olmasaydı Türkiye'nin belki de herhangi bir derecelendirme kuruluşuyla çalışmayabileceğini kaydetti.

ABD-AB SERBEST TİCARET ANLAŞMASI
ABD-AB ticaret anlaşmasının dışında kalmanın Türkiye'yi olumsuz etkileyeceğini belirten Babacan, "Ticaret anlaşması uzun bir süreç, ne kadar yılda tamamlanır tahmin etmek zor" dedi ve her iki taraftaki güçlü lobilerin süreci etkilemek isteyeceğini söyledi.

Babacan, "ABD-AB anlaşması müzakere masasında Türkiye'nin der yer alması gerekiyor" dedi.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM'DA

Sayfa Yükleniyor...