Babacan'dan 'kriz derinleşebilir' uyarısı

Başbakan Yardımcısı Babacan ''Gün gelip bu bütçe açığı ve kamu borç stoku da, dolarda sert bir değer kaybı ve ciddi bir dolar enflasyonuyla beraber, dünyanın karşısına bir sorun olarak çıkabilir" dedi.

10.02.2012 - 16:30

Babacan'dan 'kriz derinleşebilir' uyarısı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara'da ''Global Ekonomik Kriz ve Türkiye'ye Yansımaları'' konulu panelde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dolara dünyanın itibarının devam ettiği sürece çarkın döndüğünü belirterek, ''Gün gelecek, bu bütçe açığı ve kamu borç stoku da, dolarda sert bir değer kaybı ve ciddi bir dolar enflasyonuyla beraber, dünyanın karşısına bir sorun olarak çıkabilir. Bu da krizin derinleşmesine yol açabilir'' dedi.

Babacan, Türkiye'deki her bir bankanın, her ay stres testine tabi tutulduğunu ve en uç senaryolarda hangi bankanın durumunun ne olabileceğinin değerlendirildiğini söyledi.

Babacan, en ufak bir risk alanı oluştuysa daha baştan, testi kırılmadan, bankanın sessiz bir şekilde uyarıldığını kaydederek, bu konuda bankaların da çok titiz olduğunu ve BDDK'dan, Merkez Bankası'ndan giden uyarıları anında uyguladıklarını bildirdi.

Babacan, önümüzdeki dönemde Türkiye'de yapısal reformların büyük önem taşıyacağını belirterek, Avrupa'nın düştüğü tuzaklara asla düşülmemesi gerektiğini ifade etti.

Babacan, gelişmiş ülkelerin iş gücü piyasalarıyla ilgili düştüğü tuzaklar bulunduğunu kaydederek, işgücü piyasası reformlarında, verirken kolay olduğunu, herkesin alkışladığını, ama sadece yüzde 1'ini geri almaya çalıştığınızda çok zor olduğunu, kıyametin koptuğunu söyledi. Babacan, ''Türkiye'nin rekabet gücünü dikkate alacak ama çalışanlarımızın haklarını da koruyacak bir dengeyi tutturmamız gerekiyor'' dedi.

MB'NİN YAPTIKLARI TARİHE NOT DÜŞÜLECEK
Başbakan Yardımcısı Babacan, kriz döneminde Merkez Bankası'nın Avrupa ülkeleri Merkez Bankalarından daha farklı şeyler yaptığını belirterek, ''Merkez Bankası farklı şeyler yaptı ve iyi sonuçlar aldı diye tarihe not düşülecek. Bu konuda kendilerine desteğimiz ve güvenimiz tam'' dedi.

Babacan, 2009'da pek çok ülkenin kamu harcamalarını artırırken, Türkiye'nin 2009'da açıkladığı Orta Vadeli Program'ın sıkılaştırma yönünde bir program olduğunu söyledi. Babacan, ''Bugün itibariyle o gün açıkladığımızdan çok daha iyi bir maliye politikası performansını göstermiş olduk'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...