İlişkili Haberler

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlıkta 2016 yılı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakan Ağbal, "2016'da bütçe açığı 29,3 milyar lira" dedi.

"Geçen yıl bütçe giderleri 583,7 milyar lira, bütçe gelirleri 554,4 milyar lira, bütçe açığı ise 29,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Sene başında 29,7 milyar lira olarak öngördüğümüz bütçe açığı, 2016 yılı başlangıç hedefimizin 430 milyon lira altında gerçekleşmiştir" açıklamasını yaptı.

Aralıkta bütçe gelirlerinin 45,8 milyar lira, bütçe giderlerinin 73 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 71,2 milyar lira, vergi gelirlerinin 39,6 milyar lira olduğunu kaydeden Ağbal, bu kapsamda aralık ayında bütçe açığının 27 milyar lira olduğunu bildirdi.

Bakan Ağbal, 2016 yılının tamamına ilişkin rakamlara bakıldığında da bütçe gelirlerinin 554,4 milyar lira, bütçe giderlerinin 583,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini ifade etti.

"BÜTÇE AÇIĞI, 2016 HEDEFİMİZİN 430 MİLYON LİRA ALTINDA GERÇEKLEŞTİ"

Söz konusu dönemde, faiz hariç giderlerin 533,4 milyar lira, faiz giderlerinin 50,2 milyar lira, vergi gelirlerinin 458,7 milyar lira olduğuna işaret eden Ağbal, bütçe açığının ise 29,3 milyar lira olduğunu aktardı. 

Bakan Ağbal, "Bu gerçekleşmelere göre bütçe gider gerçekleşmesi hedefe göre 13,2 milyar lira, bütçe gelirleri ise hedefe göre 13,6 milyar lira daha fazla gerçekleşmiştir. Böylece sene başında 29,7 milyar lira olarak öngördüğümüz bütçe açığı, 2016 yılı başlangıç hedefimizin 430 milyon lira altında gerçekleşmiştir" diye konuştu.

Ağbal, "Son 6 yıldır bütçe açığımızın milli gelire oranını sürekli bir şekilde yüzde 1’ler seviyesinde tutmayı başardık. Bu sonuçlar, ülke olarak yaşadığımız zorlayıcı tüm iç ve dış koşullara rağmen mali disiplinden taviz vermediğimizi ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.

"VERGİ GELİRLERİ TAHSİLATI YÜZDE 12,5 ARTTI"

Geçen yıl vergi gelirleri tahsilatının bir önceki yıla göre yüzde 12,5 artarak 458,7 milyar lira olduğunu belirten Ağbal, "Vergi gelirlerinde yıl başında ortaya koyduğumuz hedefi yakalamış olduk." dedi.

Ağbal, kurumlar vergisi ile ÖTV gelirlerinde ise hedefe göre yukarı yönlü gerçekleşmeler olduğunu kaydetti.

Vergi gelirlerine ilişkin bütçe hedeflerine ulaşmada en önemli katkının vergi alacaklarının yeniden yapılandırılmasından geldiğini ifade eden Bakan Ağbal, "Bu kapsamda 2016 yıl sonu itibarıyla yapılandırmadan 13,7 milyar lira gelir elde ettik." açıklamasında bulundu.

"TEDBİRLERLE DALGALANMA ETKİSİNİ KAYBEDECEK"

Ağbal, dolar ve eurodaki oynaklıklara karşı ne gibi önlemler alacaklarının sorulması üzerine, "Son dönemde global finansal piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak Türk lirasının değerinde bir değişim meydana geliyor. Bu gelişmeleri küresel piyasalardaki değişimlerden ayrı bir yere koymak mümkün değil ama tabii ki Türk lirasının diğer gelişmekte olan para birimlerine göre ayrışan bir boyutu da var. Bu konuyu hükümet olarak çok önemsiyoruz. Ekonomik istikrarın ve büyüme trendinin devam ettirilebilmesi için her türlü dalgalanmayı gerekli tedbirleri almak suretiyle gidermek hükümet olarak bizim sorumluluğumuz. Bu konuda ilgili kurumlar gerekli çalışmaları yapıyorlar. diye konuştu.