Bakan Ağbal borç yapılandırma tutarını açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

ntv.com.tr 05.10.2016 - 15:41

Bakan Ağbal borç yapılandırma tutarını açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeye yönelik başvurularla ilgili bilgi verdi. 

Bakan Ağbal özetle şöyle konuştu;

"Orta Vadeli Program'ın piyasalar üzerinde olumlu etki yaptığını düşünüyoruz. 

BÜYÜME HEDEFİNDE REVİZYON

2016 için büyüme hedefini yüzde 3,2'ye çektik. 2017'de büyüme hedefini yüzde 4,4 olarak belirledik. Üçüncü çeyreğe ilişkin önemli ölçüde aşağı yönlü riskler var. Yüzde 3,2 ihtiyatlı bir tahmin, daha yukarı gelebilir.

2017'de turizmde hızlı bir toparlanma bekliyoruz. Gelecek yıl ihracatın büyümeye katkısı artacak. Büyümeyi asıl destekleyen kamu değil, tüketim kanalı. Kalıcı büyümenin arkasında yapısal reformlar var. 

2017 BÜTÇESİNDE HEDEFLER

2017 yılında açık yüzde 1,7'ye düşecek. Son 4-5 yılda yüzde 2'nin altında bütçe açığını yakaladık. Eğitim ve sağlık yatırımlarına daha fazla kaynak ayıracağız. 2017 yılı adeta yatırımlar yılı olacak. Bütçe açığı diğer ülkelerden daha olumlu. 

"TASARRUFU ÖNCE KAMU OLARAK BİZ YAPACAĞIZ"

Ağbal, 2017'de kamuda istihdam edilecek personel sayısına ilişkin bir soru üzerine, gelecek 3 yılda cari harcamalarda milli gelirin yaklaşık yüzde 2’si kadar bir azalma öngördüklerini bildirdi.

Kamu personelinin doğru yerde, doğru zamanda, doğru işte çalışacağını anlatan Ağbal, "Onun için 2017 yılında kamuya alacağımız personel sayısında 2016'ya göre bir azaltıma gideceğiz. Ben bunu inşallah bütçe toplantısında daha detaylı bir şekilde anlatacağım. Ama 2017 ve sonraki yıllar personel harcamalarında rasyonalizasyona gideceğimiz, tasarrufa gideceğimiz yıllar olacak. Cari harcamaları da aşağı çekeceğiz" dedi.

YENİDEN YAPILANDIRMADA 13 MİLYAR LİRAYA ULAŞILDI

Bakan Ağbal, yeniden yapılandırmada son rakamlara ilişkin soruya karşılık olarak da "Borç yapılandırmada 13 milyar TL gibi bir rakam söz konusu, artarak devam ediyor. Vatandaşlara sesleniyorum. 31 Ekim'e kadar başvurun" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...