Sanayi Bakanı Işık'tan yerli otomobil açıklaması

Bakan Fikri Işık, yerli otomobil projesine ilişkin açıklamasında "Çok iddialı gidiyoruz" ifadesini kullandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.04.2016 - 14:15

Sanayi Bakanı Işık'tan yerli otomobil açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Yerli otomobil projesiyle ilgili çok iddialı gidiyoruz, çok ciddi bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Işık, TBMM Genel Kurulu'nda Cezai Konularda Uluslararası Adli İşbirliği Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde konuştu.

"TÜBİTAK şu anda tamamen bilime odaklandı" ifadesini kullanan Işık, yerli otomobil konusunda da şunları kaydetti:

"Yerli otomobil projesiyle ilgili çok iddialı gidiyoruz, çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Türkiye 2019 yılı içerisinde kendi milli işletim sistemine sahip, elektrikli ve menzili uzatılmış elektrikli aracını piyasaya çıkaracak ve Türkiye yeni teknolojilerde iddialı ülke olacak. Bir taraftan araç dizaynına çalışıyoruz. Bir taraftanTÜBİTAK'ın ve Türkiye'nin sahip olduğu teknolojilerin yerli otomobile, milli otomobile uyarlanmasına çalışıyoruz.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bugün otomobilde kullanılan parçaların yüzde 70'i hiç kullanılmayacak. Türkiye, otomotiv yan sanayiinde iddialı bir ülke eğer yeni teknolojilere Türkiye şimdiden adapte olursa önümüz açık. Ama eğer treni kaçırırsak Türkiye'de otomotiv sanayiinde ciddi kriz bizi bekleyebilir. Türkiye yeni teknolojilerle iddia sahibi otomobilini üretecek. Bizim de inşallah bir Türk markasını dünya yollarına çıkaracağız. Zaman zaman da bilgileri paylaşacağız."

Sayfa Yükleniyor...