Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklaması

Başbakan Yıldırım, Bangladeş'e hareketi öncesi açıklama yaptı. Asgari ücretle ilgili konuşan Yıldırım, "Hükümetimiz çalışanlara enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu kez de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır" dedi. Taşeronların kadroya alınmasıyla ilgili çalışmanın tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Yıldırım, "Söylenenlere itibar etmeyin" diye konuştu.

ntv.com.tr 18.12.2017 - 10:31 | Son Güncelleme : 18.12.2017 - 11:15

Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş'e hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Asgari ücret ile ilgili Türk-İş tarafından 1893 lira talep edilmesini değerlendiren Yıldırım, "Asgari ücretle ilgili Türk-İş teklifini sundu. Müzakereler yapılacak, en iyi şartlarda ne gerekiyorsa mutabakata varılacak. Hükümetimiz çalışanlara enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu kez de aynı şekilde makul olan ülkenin şartlarını dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır" diye konuştu. 

"SÖYLENENLERE İTİBAR ETMEYİN"

50 bin KİT personelinin durumuna ilişkin soruyu yanıtlayan Başbakan şunları söyledi: "Taşeronların daimi kadroya alınmasıyla ilgili çalışma tamamlanma aşamasına geldi. İçeriğine ilişkin açıklama yapmış değiliz. Birkaç gün sonra mesele net olarak ortaya çıkacak. Söylenenlere itibar etmeyin."

"UYUM YASALARI ÇALIŞMASI BÜTÇE SONRASI HIZLANACAK"

Uyum yasalarıyla ilgili son durum hakkındaki soruyu yanıtlayan Yıldırım, "Çalışmalar hazırlık düzeyinde devam ediyor. Hükümet olarak bu hazırlıkları sürdürüyoruz. Bütçe görüşmelerinden sonra uyum yasalarıyla ilgili çalışmalar daha da hız kazanacaktır. Çalışmaların bir kısmının 2018 martından önce yasalaşma ihtiyacı var. Öncelikle bunları dikkate alarak diğer partilerin görüşleri önemli" dedi. 

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Myanmar'da bulunan Rohingya müslümanları maruz kaldığı şiddet olaylarına müteakiben binlercesi Bangladeş'e sığınmak zorunda kaldı. Biz de uluslararası toplumu harekete geçirmek için yoğun diplomasi yürütürken, diğer yandan da ihtiyaç sahibi müslümanlara gerekli desteği vermeye devam edeceğiz. Zor bir dönemden geçen Bangladeş'e elimizden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu vurgulama fırsatı bulacağız."

Sayfa Yükleniyor...