Başçı: İhracatta Irak Almanya'nın yerini alacak

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Irak, 2013'te Almanya'nın yerini alarak bir numaralı ihracat pazarımız olacak" dedi.

Haberler 28.02.2013 - 16:23

Başçı: İhracatta Irak Almanya'nın yerini alacak

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, CNBC'ye özel bir röportaj verdi.

Başçı, bu yıl Irak'ın Almanya'nın yerini alarak Türkiye'nin bir numaralı ihracat pazarı olacağını söyledi.

Başçı, "Avrupa kriz öncesi Türkiye'nin ihracatının yüzde 60'ına denk gelen bir pazardı, şimdi ise bu oran yüzde 40'a indi. Türkiye ticaret ortaklarında çeşitlendirmeye giderken Irak'a olan ihracatı yüzde 30 arttı. İkinci büyük ihracat pazarımız İtalya'nın yerini artık Irak aldı. Irak, 2013'te Almanya'nın yerini alarak bir numaralı ihracat pazarımız olacak" dedi.

TL'de aşırı değerlenme değil, aşırı oynaklıktan rahatsızlık duyduklarını belirten Başçı sözlerini şöyle sürdürdü: "Krizde Avrupa ve ABD'de krediler yavaşlarken Türkiye'de 2010'da kredi büyümesi yüzde 35-40'lardaydı. Güçlü iç talep, zayıf dış taleple birleşince cari açığımız arttı. TL'de değerlenme de iç talebi artırıyor. TL'nin değerinde artış kadar düşüş de hassasiyet gerektiriyor. Liranın değerini piyasa belirlesin ama aşırı oynaklık olmasın istiyoruz. İç-dış talep dengelenmesi yönünde adım atıyoruz. Düşük faiz ortamında makro ihtiyati politikalarla kredilerde büyüme ve TL'de oynaklığı dizginlemeyi hedefledik. Politikalarımız işe yaradı, sonuç vermeye başladı."

Başçı, gaz-fren tartışmasına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: "Türkiye'de büyümenin önündeki en büyük engel yüksek ve oynak enflasyon. Enflasyonu tek hanelere indirdik ve oynaklığı düşürdük. Mali istikrarda 1994 ve 2001'de politika hataları ekonomik büyümede oynaklığı beraberinde getirdi. Şimdi ise aynı risk uluslararası sermaye akışlarından kaynaklanıyor. Biz mali disiplin ile bu sermaye akışlarındaki iniş-çıkışların yan etkilerini azaltmaya çalışıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...