BDDK: Bankalar bireysel kredide agresif

BDDK Başkanı Mukim Öztekin bankaların bireysel kredilerde biraz agresif olduğuna dikkat çekerek "Bu agresiflik bazen tüketicinin zararına da olabiliyor. Bu konulara ilişkin önümüzdeki günlerde bir düzenleme olacak'' dedi.

Anadolu Ajansı 17.07.2012 - 15:09

BDDK: Bankalar bireysel kredide agresif

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sektörünün ekonomiyi direkt etkilediğini ve bu sektörü birlikte büyütmenin peşinde olduklarını söyledi.

Amaçlarının, ülkenin bankacılık sektörünü daha ileriye götürmek olduğunu belirten Öztekin, ''Ben sektörün gelişmesinden yanayım, kurumun daha fazla etkin olmasını istiyorum. Bankacılar, artık bankacılığın nasıl yapılması gerektiği konusunda çok daha bilinçli. Bankacılığı şahsi çıkarları için kullananların ayıklandığını düşünüyorum. Türkiye'nin şu an geldiği noktada ekonomik ve siyasi istikrarın çok büyük önemi var ve bu istikrarlı ortamdan en kazançlı çıkan da yine bankacılık sektörü olmuştur. Bunu bozacak her türlü davranıştan hepimizin kaçınması lazım. Bu ortamı bozmak isteyenlerin de gözlerinin yaşına bakmayız, bakmayacağız'' diye konuştu.

Devletin en önemli görevlerinden birinin, bireyleri koruyabilmek olduğuna dikkati çeken Öztekin, OECD'nin de bu konuda prensipleri olduğunu bildirdi.

OECD'nin, finansal tüketiciyi koruma yönünde bir takım stratejiler geliştirdiğini anlatan Öztekin, şunları kaydetti:

''Avrupa'da da Türkiye'de de bu tür eylem planları geliştirilecektir. Kredi kartında faiz tavanı ve yine bir takım kısıtlamalar getirildi. Şahsi kanaatim, özellikle finansal tüketicinin bankalara karşı korunmaya ihtiyacı olduğudur. Bizim bir görevimiz de tasarruf sahibini ve finansal tüketiciyi bankalar karşısında korumak. Kurumumuza da tüketicilerden özellikle bireysel krediler ve kredi kartlarına ilişkin uygulamalara yönelik çok şikayet geliyor. Bankalar özellikle bireysel kredilerde biraz agresif. Bu agresiflik bazen tüketicinin zararına da olabiliyor. Tüketicinin haberi olmadan, genel bireysel hizmet sözleşmelerine dayanılarak kredili mevduat hesabı açılabiliyor veya kredi kartı gönderilebiliyor. Bu konulara ilişkin önümüzdeki günlerde bir düzenleme olacak.''

Öztekin, bu düzenlemelerin hemen bugünden yarına olmayacağını, ancak mutlaka tüketiciyi daha fazla bilgilendirmeye ve korumaya yönelik düzenlemelerin yapılacağını ifade etti.

'4 KREDİ KARTIM VAR 2'SİNİ AKTİF KULLANIYORUM'
Özel hayatına ilişkin bilgiler de veren BDDK Başkanı, alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih ettiğini söyledi.

Kendisinin 4 kredi kartı olduğunu, ancak bunların 2'sini aktif olarak kullandığını anlatan Öztekin, bir kredi kartını neredeyse hiç, birini ise üniversiteye giden kızı için kullandığını söyledi.

Öztekin, kredi kartının bilinçli kullanılması halinde önemli bir araç olduğuna dikkati çekerek, ''Kredi kartının şöyle de bir katkısı da var. Kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine alıyor. Nakit aldığımız ve fiş almadığımız zaman bence vatandaşlık görevimizi bir noktada eksik yapmış oluyoruz. Ancak kredi kartını kesinlikle bilinçli kullanmak gerekiyor. Kredi kartı borcundan ağzı yanan herkes bankaları suçluyor. 'Banka bana çok limit verdi' deniliyor. Tamam, banka sana limit verdi de kimse kimseye de zorla bu limiti kullan demiyor'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...