Benzin bir ayda 21 kuruş zamlandı

Akaryakıt fiyatlarına bir zam daha geldi ve benzinin litresi 3,26 liraya ulaştı. EPDK'nın tavan fiyat uygulamasının başladığı 25 Haziran'dan bu yana benzin 21, motorin 13 kuruş zamlandı.

Anadolu Ajansı 01.08.2009 - 16:35

Benzin bir ayda 21 kuruş zamlandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik belirlediği ''tavan fiyat''ı kurşunsuz benzinde 1 kuruş artırdı. Böylece akaryakıt fiyatları, EPDK'nın tavan fiyat uygulamasının ardından kısmi bir düşüş gösterse de, son dönemde gelen zamlarla uygulama öncesi düzeyinin üzerine çıktı.

EPDK, 1-3 Ağustos tarihlerinde geçerli olmak üzere, akar“yakıt bayi tavan fiyatlarını 95 oktan kurşunsuz benzin için litrede 3,25 liradan, 3,26 liraya çıkardı.

Motorinde en son, litrede 2,62 lira olan akaryakıt bayi tavan fiyatı değişmezken, kırsal motorinde akaryakıt bayi tavan fiyatı litrede 2,49 liradan 2,50 liraya yükseltildi.

25 Haziran'da EPDK'nın aldığı kararla akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesinden bu güne akaryakıt bayi tavan fiyatı 95 oktan kurşunsuz benzinde litrede 3,05 liradan 3,26 liraya, motorinde de 2,49 liradan, 2,62 liraya yükseldi.

Bir başka deyişle 37 günlük süreçte akaryakıt bayi tavan fiyatı benzinde 21 kuruş, motorinde ise 13 kuruş arttı. Uygulamanın başlamasının ardından akaryakıt fiyatlarında yaşanan kısmi ucuzlama da mevcut durumda tersine dönerek, son dönemde fiyatlara zam olarak yansıdı.

EPDK'nın belirlediği tavan fiyat formülünde, bayi ve dağıtıcı payları sabit olarak uygulanırken, uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, otomatikman formüle dahil ediliyor. Dağıtım şirketleri de tavan fiyatlarındaki bu artışları tüketiciye nihai zam olarak yansıtıyor.

Buna göre, akaryakıt dağıtım şirketleri, uygulamanın hemen ardından 28 Haziran tarihinde kurşunsuz benzinde litrede 15 kuruşluk, motorinde 9 kuruşluk indirime giderken, fiyatlar 95 oktan kurşunsuz benzinde 3,20 liradan 3,05 liraya, motorinde 2,58 liradan 2,49 liraya geriledi.

15 TEMMUZ'DAN BERİ ZAM
Fiyatlardaki indirim daha sonraki günler itibariyle 2-7 kuruş arasında değişen tutarlarda devam ederken, 15 Temmuz tarihi itibariyle fiyatlarda artış yönünde bir değişim başladı. Kurşunsuz benzinin litre fiyatı 15 Temmuz'da 2,92 liradan 3,15 liraya, motorinde de 2,35 liradan 2,53 liraya çıkarken, söz konusu artış trendi bugüne kadar devam etti.

Tavan fiyattaki son 1 kuruşluk zammı da fiyatlara yansıtan akaryakıt dağıtım şirketleri kurşunsuz benzinin fiyatını bugün itibariyle 3,25 liradan 3,26 liraya çıkardı.

Böylelikle akaryakıt dağıtım şirketlerince, tavan fiyat uygulamasının başladığı günden bu yana benzine yapılan 21 kuruşluk, motorine de 13 kuruşluk zam aynen tüketiciye yansıtıldı. Söz konusu son zamlarla birlikte fiyatlar, tavan fiyat uygulamasından önceki rakamların üzerine çıktı.

BAYİLER MALİYETLERİ, TÜKETİCİ CEBİNİ DÜŞÜNÜYOR
Akaryakıt bayileri ile sektör temsilcileri de akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına, bayilerin zaten kr paylarının düşük, maliyetlerinin yüksek olduğu iddiasıyla karşı çıkıyor.

Tüketici dernekleri ise, başta vergiler olmak üzere akaryakıt fiyatlarını oluşturan tüm unsurların azaltılarak fiyatların kalıcı olarak indirilmesini istiyor.

UYGULAMA 25 AĞUSTOS'TA SONA ERİYOR
Öte yandan Kanundaki ''Petrol piyasasında faaliyetleri veya rekabeti engelleme, bozma veya kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran veya doğurabilecek nitelikte anlaşma veya eylemlerin piyasa düzenini bozucu etkiler oluşturması halinde, gerekli işlemlerin başlatılmasıyla birlikte, her seferinde iki ayı aşmamak üzere, faaliyetlerin her aşamasında, bölgesel veya ulusal düzeyde uygulanmak için taban ve/veya tavan fiyat tespitine ve gerekli tedbirlerin alınmasına Kurum yetkilidir'' hükmüne bağlı olarak 25 Haziran tarihinde başlatılan uygulama, 2 ay sonra yani 25 Ağustos tarihinde sona erecek. Tavan fiyat uygulamasının 2 ay daha devam edip etmeyeceğine de kurul karar verecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını, söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde Petrol Piyasası Kanununun ilgili maddesinin (Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir) hükmüne uygun hale getirmeleri için 20 Haziran 2009 tarihine kadar süre vermişti.

Bu süreçte de akaryakıt dağıtım şirketleri benzinde 3 ile 8 kuruş, motorinde de 3-4 kuruş indirime gitmiş ve fiyat tekliflerini EPDK'ya bildirmişti. Dağıtım şirketlerinin fiyat ayarlamalarını yeterli görmeyen EPDK da akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik iki ay geçerli olmak üzere tavan fiyat uygulanmasına karar vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...