Bakanlar Kurulu'ndan vergi düzenlemesi  (Beyaz eşyada ÖTV oranı sıfırlandı)

ÖTV beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Mobilyadaki KDV ise yüzde 8'e düşürüldü. Düzenlemeyle beyaz eşyada yüzde 7-8, mobilyada da yüzde 10 indirim bekleniyor.

Haberler - NTV Haber 03.02.2017 - 13:35 | Son Güncelleme : 03.02.2017 - 14:31

Bakanlar Kurulu'ndan vergi düzenlemesi  (Beyaz eşyada ÖTV oranı sıfırlandı)

Bakanlar Kurulu bazı ürünlerin vergi oranlarında değişikliğe gitti. 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, tüm elektrikli ev aletleri ve beyaz eşyaların yüzde 6,7 olan  ÖTV oranı 30 Nisan'a kadar sıfırlandı.

ÖTV'NİN KALKTIĞI ÜRÜNLER

Kararla birlikte klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV 30 Nisan'a kadar kalktı. Liste de televizyon yer almadı.

BEYAZ EŞYADA YÜZDE 7-8 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

NTV yayınına katılan Arçelik Genel Müdürü Can Dinçer, ÖTV düzenlemesi sonrası fiyatlarda yüzde 7-8 düşüş beklendiğini söyledi.

"BEYAZ EŞYA FİYATLARI UCUZLAYACAK"

MOBİLYADA KDV İNDİRİMİ

Bakanlar Kurulu kararıyla ayrıca, döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar, büro mobilyaları, mutfakta ve yatak odalarında kullanılan ahşap mobilyalar ile plastik maddeden yapılan mobilyaların KDV oranı da 30 Nisan'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak.

"MOBİLYA YÜZDE 10 UCUZLAR"

Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç,  "KDV indirimi mobilyada gerçek bir indirim sağlar. Mobilyayı kesinlikle ucuzlatır. Fiyatlar yüzde 10 düşer. İç pazar yüzde 30 hareketlenir" dedi.

TEKNE VE YATTA ÖTV SÜRESİZ KALDIRILDI

Kararla birlikte gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV de herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfırlandı.

AĞBAL: BÜTÇEYE MALİYET 1 MİLYAR LİRA

Düzenlemelerin bütçeye etkisiyle ilgili açıklamayı Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptı. Ağbal, ÖTV ve KDV'de yapılan düzenlemelerin bütçeye yaklaşık 1 milyar liralık maliyeti olacağını söyledi. Ağbal, "Satış hacimlerindeki artışla bu maliyet daha da aşağı tutarlarda kalacaktır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...