ABD'de 3. çeyrek bilanço sezonu beklenenden iyi geçiyor. Şirketlerin 2. çeyrekte olduğu gibi agresif maliyet kısma programları sayesinde beklentilerin üzerinde kr açıklaması dikkat çekiyor. ^

Wall Street bu kez, şirketlerin sadece karlarına değil, gelirlerine de odaklanıyor. Piyasalar, iyileşmenin başlamasının somut bir işareti olarak, gelirlerde toparlanma olup olmadığını görmek istiyor.

Geçen haftanın sonuna kadar bilanço açıklayan S&P 500 şirletlerinin yüzde 79'u, beklenenden iyi kâr açıkladı. Bu şirketlerin yüzde 61'i ise tahminlerin üzerinde gelir açıkladı. Ancak geçen hafta bilanço açıklayan şirketlerden Goldman Sachs, JPMorgan ve Intel, zaten tahminleri kolaylıkla aşması beklenen şirketlerdi. Başka bir deyişle, bu şirketler, kâr ve gelir ortalamasını yükselterek genel tabloyu olduğundan daha olumlu gösterdi.

3. çeyrek bilançolarında, gelirlerin 2. çeyrekteki gibi sert şekilde düştüğü dikkat çekiyor. Ancak düşüşe rağmen, ortalamada, gelirlerin beklentinin üzerinde kalması, olumlu bir gelişme olarak algılanıyor.

Bununla birlikte, bilançolardan aslında oldukça karışık işaretler geldiğinin de altını çizmek gerekiyor. Örneğin dün beklentinin çok üzerinde bir kâr açıklayarak piyasayı olumlu etkileyen Caterpillar'ın gelirleri yüzde 44 gibi sert bir oranla geriledi. Üstelik bu gelir az da olsa beklentinin altında kaldı. Thomson Reuters analisti John Butters'a göre, 3. çeyrek bilanço sezonu bir önceki gibi güçlü başlayıp zayıflayarak bitebilir.