Bilecik: Merkez Bankası daha cesur olmalı

TÜSİAD Başkanı Bilecik, Merkez Bankası'nda liyakat anlamında en ufak bir eksiklik olmadığını belirterek, "Merkez Bankası bir miktar daha cesur olarak para politikalarını sıkı uygulaması gerekir. Faizleri düşürmesi gerekiyorsa düşürmeli, artırması gerekiyorsa artırmalı" dedi.

erolbilecik.jpg

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, AA Finans Masası'nda ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜSİAD Başkanı Bilecik, dövizin muazzam derecede yükselişi kadar inmesinin de iş dünyası için iyi bir şey olmadığını belirterek, "Baktığınız zaman temel olarak iki göstergeyi paylaşmak isterim. Bunlardan bir tanesi tamamıyla konjonktürel, dış dünyadan kaynaklanan kısmı. Öncelikle Fed'in faizleri artıran politikalara devam ediyor olması, 2018 yılında da buna devam edecek olmaları, nihayetinde yabancı sermayenin bir miktar gelişmekte olan ülkelerden, özellikle Amerika'ya, gelişmiş ülkelere doğru bir hız kazandığı dönem yaşıyoruz. Özellikle kur hareketi ve doların yukarıya doğru çıkmasının temel göstergelerinden biri bu. Bir de içeriye bakmamız gerekir. İçeride de özellikle AB ülkeleriyle, Amerika'yla yaşanan gerilimler, bir anlamda dış politika tutumumuz da gerçekten döviz hareketinin artmasını sağlayan nedenler oldu" dedi.

Bilecik, Merkez Bankası'nda liyakat anlamında en ufak bir eksiklik olmadığını belirterek, "Merkez Bankası siyasi iklimden daha bağımsız, bir miktar daha cesur olarak para politikalarını sıkı uygulaması gerekir. Faizleri düşürmesi gerekiyorsa düşürmeli, artırması gerekiyorsa artırmalı" diye konuştu.

"BÜYÜME YÜZDE 6 CİVARINDA OLUR"

TÜSİAD Başkanı, "2017'nin sonu itibarıyla büyüme tahmini ne olur diye baktığımız zaman, yüzde 6, hatta bir miktar üzerinde kapanan bir 2017 yılı olacak" dedi. Bilecik, TÜSİAD olarak yüzde yüzde 9'lar bazında bir 3. çeyrek büyümesi ile beklediklerini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...