Bir zamanlar devdi, 1 dolarlık oldu

Bir zamanlar dünyanın en değerli bankası olan Citigroup'un hisseleri 97 sente kadar düştü ve ilk defa 1 dolar sınırının altında işlem gördü.

06.03.2009 - 09:17

Bir zamanlar devdi, 1 dolarlık oldu

Bir zamanlar piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük bankası olan ABDli Citigroup’un hisse senedinin fiyatı dün gün içinde tarihinde ilk kez 1 doların altına indi.

Yatırımcıların bankaya artık güven duymaması, Citigroup hisse senedinin dün yüzde 10'a yakın değer kaybetmesine neden oldu.

Böylece Citigroup, 2006 yılında ulaştığı zirveden en dip seviyeye indi.

Citigroup hisse senedi, 2006 yılında 56 dolara kadar çıkmış, piyasa değeri 277 milyar doları aşmıştı. Dünü 1 dolar 2 sentte tamamlayan Citigroup'un piyasa değeri de 6 milyar doların altına geriledi.

MONEX'TEKİ PAYINI SATMAYI PLANLIYOR
Japonya'nın Yomiuri gazetesinde yayımlanan bir haberde, Citigroup'un Japonya'da  faaliyet gösteren internet broker şirketi Monex Group'taki yüzde 26 hissesini nakit kaynak yaratmak
amacıyla  satmayı planladığı belirtildi.

    Kayıtlı müşteri sayısı olarak Japonya'nın ikinci büyük internet broker şirketi olan Monex'in hisseleri haberin ardından  yüzde 8 düştü. Citigroup'un şirketteki hisselerinin değeri ise 14.1 milyar yene (144 milyon dolar) geriledi.      Citigroup aynı zamanda Japonya'daki holding şirketi Nikko Cordial Holdings'i satmaya çalışıyor.

YÜZDE 36'SI DEVLETE GEÇTİ

ABD'nin Citigroup'a milyarlarca dolar akıtması, bankanın değer kaybetmesinin önüne geçemedi. ABD devleti şu ana kadar Citigroup'a 45 milyar dolar kredi verdi, 300 milyar dolarlık riskli varlığını da garanti altına aldı.

Citigroup, geçen hafta, ABD hükümetiyle, devlete ait imtiyazlı Citigroup hisselerinin adi hisseye çevrilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Citigroup, hisse çevrimi sonucu hükümetin, bankanın yaklaşık yüzde 36 hissesine sahip olacağını açıkladı. Banka, Singapur hükümeti ve diğer yatırımcıların da hisse değişimine katılacağını belirtti.

Yönetici kadrosunu değiştireceğini açıklayan Citiıgorup, tüm temettü ödemelerini de durdurduğunu duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...