BMC 985 milyon liraya satılık

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, BMC'yi 985 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkardı. Satış ihalesi 10 Nisan'da yapılacak.

04.02.2014 - 11:18

BMC 985 milyon liraya satılık

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Holding'den yönetimini devraldığı ağır ve zırhlı araç üreticisi BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü kapalı zarf ve açık artırma yöntemiyle yapılacak ihale ile satışa çıkardı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan TMSF ilanına göre, satışa çıkarılan BMC'nin muhammen bedeli 985 milyon lira olarak belirlendi.

TMSF, Çukurova Grubu'nun Interbank protokolünden kaynaklanan borçları nedeniyle 2013 yılı Mayıs ayında, alacaklarının tahsili için BMC'nin de aralarında bulunduğu bir grup şirketin yönetimini devralmıştı.

SATIŞ SÜRECİ
Bu tarihte, grubun TMSF'ye olan borcu 455 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Sürecin ardından başlayan varlık satışlarında öncelikle Aks Televizyonculuk (Show TV), 402 milyon dolar bedelle Haziran ayında Ciner Grubu'na satılırken, daha sonra Skyturk360 ve Akşam gazetesinin dahil olduğu Turkmedya 62 milyon dolara işadamı Ethem Sancak'a satılmıştı.

Söz konusu satışlar, Çukurova Grubu'nun alıcılarla yaptığı görüşmeler ve TMSF'nin onayı ile gerçekleşmiş ve satılan şirketlerin borçları düşüldükten sonra kalan tutar grubun TMSF'ye borçlarından düşülmüştü.

Çukurova Grubu bu yöntemle BMC ve Digiturk'ün de satış süreçlerini ilgili gruplarla 2013 yılı içinde sürdürürken, sürecin sonuçlanmaması durumunda TMSF BMC'yi ihale yöntemiyle satışa çıkaracağını açıklamıştı.

KİRPİ’Yİ GELİŞTİRİYORDU
TMSF'nin İstanbul Esentepe'deki binasında 10 Nisan günü yapılacak ihaleye katılabilmek için 95.5 milyon lira teminat bedelinin TMSF'nin banka hesabına yatırılması gerekiyor.

Kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak ihale, kısa liste oluşturulduktan sonra açık artırma aşaması ile devam edecek ve kurulun onayı ile sonuçlandırılacak.

Borçları nedeniyle üretime uzun bir süre ara vermek zorunda kalan BMC, Türk Silahlı Kuvvetleri için zırhlı araç Kirpi'yi geliştiriyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...