Borcuna en sadık il Ardahan

Türkiye'de takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı ile geçen yıl kredi geri ödemede en başarılı il Ardahan, en başarısız ise Zonguldak oldu.

Anadolu Ajansı 13.02.2016 - 11:48

Borcuna en sadık il Ardahan

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden yapılan derlemeye göre, geçen yıl Türkiye'de takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranının en düşük olduğu il Ardahan çıktı.

Buna göre Ardahan, kredi geri ödemede en başarılı il oldu. Söz konusu kentin takipteki alacakları ise 12 milyon 181 bin lira olarak gerçekleşti.

Bu anlamda Ardahan'ı Gümüşhane takip etti. Takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranının yüzde 1,79 olduğu Gümüşhane'nin takipteki alacakları 15 milyon 510 bin lira oldu.

EN BAŞARISIZ İL ZONGULDAK

Geçen yıl kredisini geri ödemede en başarısız il ise Zonguldak oldu. 303 milyon lira civarında takipteki alacağı olan kentin, bu alacaklarının toplam nakdi krediye oranı yüzde 5,72 olarak gerçekleşti.

15 milyar 46 milyon lirayla takipteki alacak miktarı en fazla olan İstanbul ise yüzde 2,50'lik takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı ile kredi ödemede en başarılı 15. kent oldu.

Takipteki alacağı 7 milyar liraya varan Ankara'da ise söz konusu oran yüzde 3,48 olarak gerçekleşti. Böylece Ankara sıralamada 55. oldu. 3,5 milyar liralık takipteki alacağı olan İzmir ise yüzde 4,46'lık oran ile 73. sırada yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, konuyla ilgili olarak, illerin kredi ödeme performansları açısından bölgesel bir yoğunlaşmanın dikkat çekmediğini, aksine dağınık bir yapı olduğunu söyledi.

Firmaların borçlanırken 2 kere düşünmesi gerektiğini vurgulayan Tuna, "Kredi ödeme performanslarında sorun yaşayan kentlere baktığımızda ticaret ağırlıklı iller olduğunu görebiliriz" dedi.

Tuna, hükumetin uygulamaya koyacağı yeni plan ile 2016 yılında kredi ödeme performanslarında toparlanma beklenebileceğini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...