IKEA Hindistan'da çalışanların yarısı kadın olacak

İsveçli mobilya devi IKEA, Hindistan pazarına girmeye ve ülkede 24 mağaza açmaya hazırlanıyor. Şirket çalışanlarının yarısı kadın olacak.

DHA 30.08.2016 - 10:40 | Son Güncelleme : 30.08.2016 - 10:42

IKEA Hindistan'da çalışanların yarısı kadın olacak

Mobilya devi IKEA Hindistan pazarına girmeye hazırlanıyor. Bir yıl içerisinde Hindistan’da ilk mağazasını açacak olan IKEA önümüzdeki yıllarda mağaza sayısını 24’e çıkarmayı hedefliyor.

Mobilya devinin hedefleri arasında ise başta yönetim kademesi olmak üzere çalışanlarının en az yarısının kadınlardan oluşturulması. IKEA’nın bu son hedefinin önünde ise sosyal engellerin yanısıra yasal engeller de bulunuyor.

SEKİZDEN SONRA ÇALIŞMAK YASAK

Kadın nüfusunun üçte birinden azının, evinin dışında iş yaşamında yer aldığı Hindistan’da, kadınların akşam saat sekizden sonra perakende piyasasında çalışması yasak.

Ancak daha şimdiden mağaza açacağı bazı eyaletlerde kadınlar aleyhine olan bu yasayı olumlu yönde etkilemeyi başaran IKEA’nın İletişim Şefi Patrik Antoni ‘‘Hindistan’a kadınları iş piyasasına çekmenin olumlu olduğunu gösterebiliriz. IKEA gibi İsveçli ve uluslararası şirketler ile birlikte büyük değişimler gerçekleştirebiliriz’’ diye konuştu.

Girmeye hazırlandıkları iki eyalette yasaların değiştirilmesini başardıklarını, iki eyalette de değişiklik önergelerinin eyalet parlamentolarında görüşülmeyi beklediğini belirten Patrik Antoni, gece saat 23.00 a kadar çalışabilecek kadınlar için evlerine personel servisi düzenleyeceklerini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...