Burgaz Rakı'nın satışına izin çıkacak mı?

Burgaz Rakı'nın Mey İçki'ye satışına izin vermeyen Rekabet Kurumu'nun Başkanı Kaldırımcı, "İlk karardaki perspektifimizi koruyoruz. Ancak makul gerekçe olursa satışa izin veririz" dedi.

16.04.2010 - 12:45

Burgaz Rakı'nın satışına izin çıkacak mı?

Rekabet Kurumu Başkanı Prof.Dr. Nurettin Kaldırımcı, Burgaz Rakı’nın Mey İçki’ye satışı ile ilgili ilk karardaki hukuki perspektifi koruduklarını, TMSF’nin makul gerekçeler öne sürmesi halinde izin verebileceklerini söyledi.

CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Kaldırımcı, aldıkları kararların Danıştay denetiminde olduğunu hatırlatarak "Kararlarımızı hukuki zemine oturtmak zorundayız” dedi.

Kaldırımcı şunları söyledi: “Biz Burgaz Rakı konusunda TMSF ile muhattabız. İlk başvuruda Mey İçki’nin Burgaz Rakı’yı alamayacağı şeklinde kararımızı verdik. Ama daha sonra TMSF, Mey İçki’ye Burgaz Rakı’yı Rekabet Kurumu’nun denetiminin çerçevesinde bizim de uygun göreceği şekilde devredebileceği yönünde yeni bir talepte bulundu.

Biz aldığımız her kararı hukuki zemine oturtmak zorundayız. Bütün kararlarımız Danıştay’da denetimine tabi. Prensip olarak ilk karardaki hukuki zemini sürdürüyoruz. Ama tabi taahhütler ortaya çıkabiliyor. Bazı taahhütler olursa, karşı taraf bizi ikna edici bir kısım argümanlarla karşımıza gelebilirse değerlendiririz. Bizim perspektifimiz değişmiyor. Rekabet açısından sakıncalı bir durum varsa izin veremeyiz. Yoksa makul gerekçelendirilebilir bir durum varsa müsaade edebiliriz. İkinci bildirim formunu işleme koyduk. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Sektörle konuşuluyor. Sonuçlanma süresi hakkında kesin konuşamam, çünkü ilgili çevrelerden istenen belgelerin geliş zamanı önemli sonra rapor kurula gelecek ve kurul gereken kararı verecek.“

MEY İÇKİ'YE İZİN ÇIKMADI
TMSF 18 Temmuz 2009 tarihinde Hayyam Garipoğlu’nun aralarında Burgaz Rakı’nın da bulunduğu tüm işletmelerine el koymuştu. Burgaz Rakı, TMSF tarafından satışa çıkarıldı ve ihale sonunda Mey İçki 65 milyon dolara Burgaz Rakı’yı satın aldı. Ancak Rekabet Kurumu bu satın almaya izin vermemişti. Daha sonra Rekabet Kurumu’na ikinci başvuruda bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...