Bursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği'nde

Restorasyon projeleriyle kentteki birçok tarihi yapıya yeniden hayat vererek turizme kazandırılmasını sağlayan belediyenin "Dünya Tarihi Kentler Birliği"ne 1 Ekim 2009'da yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi.

01.04.2010 - 13:43

Bursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği'nde

Surlar, tarihi hanlar, hamamlar ve sivil mimari örneği yapıların restorasyonu, tarihi mezar taşları ve anıt eserler gibi çeşitli envanter çalışmalarıyla Osmanlının ilk başkenti Bursa'nın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesinin, Bursa'nın dünyanın önde gelen turizm kentleri arasında yer almasını hedeflediği kaydedildi.
        
TARİHİ MİRASI GÜN IŞIĞINA ÇIKARACAK 245 PROJE
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin her köşesinde tarihi eserlerin canlandırılarak turizm pastasından hak ettiği payı alması gerektiğini ifade etti.        

''Dünya Tarihi Kentler Birliği, dünyanın tarih ve kültürel miras anlamında öne çıkan seçkin şehirlerini bir çatıda toplayan önemli bir birliktir. Bursa'da tarihi mirası gün ışığına çıkaracak 245 projeyi başlattık. Bu noktada üyeliğimizin tescillenmesi bizi tarihi miras çalışmalarımız konusunda daha da tetikledi. Bursa, yaptığımız ve yapmayı planladığımız çalışmalarımızla yaşayan bir müze kent olacak.''        

Kurulduğu 1994 yılından bu yana tarihi mirasın dünya turizmine kazandırılması noktasında önemli çalışmalar yapan, bu alanda uluslararası tecrübeye sahip belediyelerin üye olabildiği Dünya Tarihi Kentler Birliğinin 85 üyesi bulunduğu, Türkiye'den de Bursa'nın yanı sıra İstanbul ve Konya büyükşehir belediyeleri ile Bursa'nın merkez Osmangazi ilçe belediyesinin üye olduğu bildirildi.        

Birlik üyeleri, bu yıl 12'ncisi 12-15 Ekimde Japonya'nın Nara kentinde düzenlenecek Dünya Tarihi Kentler Birliği Dünya Konferansı'nda bir araya gelecek.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...