Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bir çok proje ve yatırımın hayata geçirilmesinin planlandığını, ancak mali durumun bunun için yeterli olmadığını söyledi.

Gökçek, ''Belediyenin Hazine'den aldığı gelirlerde yüzde 40 kesinti var. Bir yığın alt-üst geçit yapılması gerekiyor. Bu kesintiler bizi sıkıntıya sokuyor'' diye konuştu.
 
Metronun tamamlanması gerektiğine işaret eden Melih Gökçek, ''Kesinti olmasa bile metroyu kendi imkanlarımızla bitiremeyiz ama ilerletiriz. Kesinti olmasa aşağı yukarı her yıl en az 300 milyon TL'lik katkı olur, 5-6 yılda biter'' dedi.
 
Gökçek, metroların tamamlanması için yeni bir kanun tasarısı hazırlığı olduğunu, tasarının yasalaşması halinde metroların Ulaştırma Bakanlığı'nın desteğiyle tamamlanacağını bildirdi.
 
KONUT SATIŞLARININ KATKISI 
Melih Gökçek, belediyenin kat karşılığı yaptırdığı konutların satışlarının iyi gittiğini, bu satışlardan belediye kasasına 170 milyon TL civarında giriş olduğunu belirtti. 

Konut satışlarından elde edilen geliri ''güzel rakam'' olarak nitelendiren Gökçek, ''Ama borç ödüyoruz. 500 otobüse her ay 17 milyon TL borç ödüyoruz. Otobüs İdaresi'nin her ay işletme zararlarını karşılıyoruz. Otobüs İdaresi metroyla birlikte senelik 70 milyon TL zarar ediyor'' diye konuştu.

Gökçek, belediyenin otobüs filosunu güçlendirmek için yeni alım yapamayacağını da sözlerine ekledi.