Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Brezilya Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükelçiliği'yle birlikte Ankara Hilton Otel'de düzenlediği Brezilya İş Forumu'nda konuşma yaptı.

Kasım ayında iş adamlarından oluşan bir heyetle Brezilya'ya gideceğini aktaran Çağlayan, şunları kaydetti:

“İki ülke arasında o kadar çok benzerlikler var ki, bunları değerlendirmek istiyoruz. Bir benzerlik de şudur; tüm dünyanın krizlerle boğuştuğu, birçok ülkenin adeta iflas masasında olduğu bir ortamda Türkiye ve Brezilya, krizlere meydan okuyarak büyümeye devam etmiştir. İki ülkeye ilişkin rakamlara baktığımızda, 270 milyonluk bir nüfus, 3 trilyon dolara yakın milli geliri olan iki ülkeden bahsediyoruz. İki ülkenin toplam dış ticaret hacmi, 685 milyar dolar.

Böyle bir ticaret hacminde bugüne kadar yakaladığımız en üst seviye maalesef 1,9 milyar dolar seviyelerinde, ancak gerek Latin Amerika'da gerekse Brezilya'da yaptığımız çalışmalar yavaş yavaş meyvesini vermeye başladı. Geçen yıl yaptığımız dış ticareti bu yılın ilk 8 ayında gerçekleştirdik. Türkiye'den Brezilya'ya toplam ticaret bu gidişle tarihi rekorunu kıracak ve 2,5-3 milyar dolar seviyelerini yakalayacak. Ancak, şunu da ifade etmek isterim; iki ülkenin kapasitesine bakıldığında aramızdaki ticaret hacmi son derece yetersizdir. Aramızda olması gereken ticaret hacminin en az 20,30,50 milyar dolarlarla ifade edilmesi lazım.''

'ACELE EDİN, GEÇ KALMAYIN'
Türkiye ve Brezilya sanayilerinin, birbirlerine rakip olan değil, birbirlerini tamamlayan sanayiler olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Türk ve Brezilyalı iş adamlarının, iş kollarını iyi seçmeleri halinde üçüncü ülkelerde dahi birlikte çok önemli yatırımlara imza atabileceklerini söyledi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'e hitaben, ''Zatıalinize bir çağrıda bulunmak istiyorum'' diyen Çağlayan, şöyle devam etti:

''Gelin ortak olalım ve Türkiye'yi Avrupa'nın, dünyanın üssü haline getirelim. Türkiye, 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülkenin bulunduğu bir coğrafyada ve dünya ekonomisinin üçte biri bu 56 ülkede dönüyor. Biz diyoruz ki, Brezilyalı firmalar, Türkiye'ye geldiği zaman Brezilya, Asya'ya sınır olacaktır. Aynı şekilde Türk iş adamları da Amerika kıtasına açılmak için Brezilya'yı önemsemeli. Türk iş adamlarına buradan sesleniyorum, Amerika piyasasında yer almak istiyorsanız, bunun en doğru adresi Brezilya'dır. Oraya gitmek için de acele edin, geç kalmayın.”