İlişkili Haberler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Hak-İş'e yaptığı ziyarette, 2016'da geçerli olacak asgari ücret rakamıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Net bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla işveren için oluşan ek maliyetin yüzde 40'ının devlet tarafından karşılanması yönünde karar alındığını belirten Soylu, bu konuda TBMM'ye öneride bulunduklarını bildirdi.

Asgari ücrette bin 300 liralık rakamın söz konusu olmaması halinde olağan artışın memurlara yapılan artış oranında, yani yüzde 6+5 düzeyinde olacağına dikkati çeken Soylu, söz konusu artışla da asgari ücretin bin 120 ile bin 300 lira arasındaki bir seviyeye gelmesinin söz konusu olacağına işaret etti.

Hükümet olarak bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla oluşacak ek maliyetin bir bölümün karşılanmasına sıcak baktıklarını her fırsatta dile getirdiklerini anımsatan Soylu, şöyle devam etti:

"1 Ocak 2016'dan itibaren her bir asgari ücretliye, işverene ve çalışma hayatına destek, kayıt dışını engellemek, istihdamı artırmak ve mikro işletmeleri ve küçük-orta boy işletmeleri daha fazla desteklemek açısından 110 lirayı yani yüzde 40'lık bir desteği bir teşvik olarak ortaya koyuyoruz. Bu, sadece 2016 yılı için geçerlidir.

Bunun diğer bir şartı da şudur. Eğer işveren 2016 yılı içerinde 2015'te çalıştırdığı asgari ücretlinin yüzde 10 fazlası kadar çalıştırmaya başlarsa buradaki 110 liralık desteğimiz artı yüzde 10'luk kesim için de geçerlidir. Bu, hem büyümeyi hem istihdama teşviki hem de küçük-orta boy işletmeler ile tüm işletmelerin de bundan istifade edebilmesini sağlamaya yönelik bir adımdır."

Soylu, aynı desteği 1 ila 9 işçi çalıştıran işletmeler için de önerdiklerini ifade ederek "Aynı şey, özel sektör maden işletmeleri için de geçerlidir çünkü onlar 5510 sayılı kanuna tabi değiller, bu ayrımı yapmak zorundayız" dedi.

Soylu, 2016'da çalıştırılacak işçi sayısında yüzde 10'luk artış olup olmadığını, 2015'in aylarıyla kıyaslama yaparak göreceklerini kaydetti.

HDP'ye yönelik eleştirilerde bulunan Soylu, "HDP, asgari ücreti de hendeğe atmak istiyor. Önerimize destek veren CHP ve MHP'ye teşekkür ediyoruz" dedi.

Bütçeye gelecek yükün Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayacağını, direkt Hazine tarafından karşılanacağını bildiren Soylu, şöyle konuştu:

"Genel bütçe hesabımız içinde bu yükün değerlendirmesi de yapılmıştır. Buradan dolayı değil ama asgari ücretin bin 300 lira olmasından dolayı yapılan etki analizinde yüzde 0,5 ila 0,8 oranında enflasyona bir etkisi olabileceği düşünülüyor ancak şu çok net ki büyümeye de pozitif etkisi olacaktır. Bin 300 lira rakamından kaynaklı olarak yaklaşık yüzde 0,5 ile 0,9 arasında istihdam azalması olabilir. Mikro ve küçük-orta boy işletmeleri destekleyerek bunu gidermeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin olumsuz etkilerini giderici reformlarımız hazır."