Canikli: Kredi faizleri düşecek

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmasıyla kredi faizlerinin düşeceğini belirtti.

Haberler 23.02.2012 - 09:58

Canikli: Kredi faizleri düşecek

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, NTV yayınına katılarak gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Canikli, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmasına yönelik olarak "Döviz üzerindeki baskının azalmasıyla bu yapıldı. Geniş bantlı bir faiz koridoru politikasının nedeni döviz baskısıydı. Daha da çekilmesi gerekir, yeterli değil. Muhtemelen çekilecek. En önemli etkisi hem borçlanma faizlerinin, hem de kredi faizlerinin düşürülmesi olacaktır. Maliyetten kaynaklanan enflasyon artışını aşağı çekecektir. Dalga boyunun biraz azaldığı daha sakin piyasa ortamının oluştuğu anlamına geliyor" dedi.

İş dünyasının yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bazı maddelerinin değişmesini istemesiyle ilgili konuşan Canikli "Kanunda her şey değişti, geçiş dönemi yaşanması normal. Yürürlük tarihi Temmuz 2012 olarak öngörüldü. Kanun için değişik taleplerin olabileceği öngörülmüştü. İtirazlar elimize ulaştı, Mart ayı içinde çalışmalar yapacağız. Dört partinin üzerinde uzlaştığı bir çalışma yapacağız" dedi.

Memurlar için Toplu Sözleşme Yasası konusunda görüş belirten Canikli, "Tasarı şu anda komisyonda. Önümüzdeki hafta komisyon çalışmaları tamamlanır. Çok hassas dengeler üzerine kurulan bir tasarı. Çok olağanüstü bir gelişme olmazsa Nisan ayına yetişmesi muhtemel" diye konuştu.

ÜST KURULLARDA SÜRELERİ EŞİTLEDİK
BDDK ve TMSF'nin başkanlık atamalarıyla ilgili teklif hakkında konuştu. Canikli şunları söyledi: "Teklifi grup başkanvekilleri hazırladı. Birçok üst kurulda başkan ve üyeler yeniden seçilebiliyor. Orada bir uyumlaştırma hassasiyetinden kaynaklandı. İçerik çok önemli değil, ciddi değişiklikler olmadı. 5+5 formülü burada uygulanacak. Mevcutların hakları korunuyor. Yeni seçilecekler 5 yıl için seçilecekler. Bu yolla bütün üst kurullarda başkan ve üyelerin süreleri eşitlenecek."

KUR HEDEFİMİZ YOK
"Hükümetin kurda baz senaryosu ne" sorusunu yanıtlayan Canikli, "Kur hedefimiz yok; olması da mümkün değil. Bir takım aralıklar verilmesi uygun değil. Kur ciddi anlamda aşağı geldiğinde ihracatçılar rekabeti olumsuz etkilediğini belirttiler. Kur aşağı da gelir, yukarı da gider. Kur yukarı gidince çok yoğun bir baskı altına alma iradeleri ortaya çıkmaya başladı. Bu doğru değil. Aşağı giderken dalgalı ise, yukarı giderken başka kur politikası mı? Müdahale edilmemesi gerekiyor. Bizim bir kur hedefimiz yoktur" dedi.

Sayfa Yükleniyor...