Çankaya Köşkü arazisi Maliye’nin de aralarında bulunduğu 34 hissedar adına kayıtlı bulunuyor. Ayasofya'nın tapusu Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nda, Akdamar Adası'nın tapusu ise Maliye’de.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın önergesine verdiği yanıtta, kıyı alanına ilişkin Bütünleşik Kıyı Alanı Planlarının yapıldığını, İzmit Körfezi ve İskenderun Körfezi'nde planlama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Antalya, Samsun ve Sinop'taki çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Demir, tüm kıyıların planlanması çalışmalarının 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.

Kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufunda olduğunu, kamu ya da özel, hiçbir şekilde mülkiyete konu olamayacağını vurgulayan Demir, ''Kıyılarda yapılacak yapılar Kıyı Kanunu'nda belirtilmiş olup, bunun dışında yapı yapılması söz konusu değildir. Dolayısıyla kıyı yapılarının 2B alanlarıyla bir ilgisi bulunmamaktadır'' bilgisini verdi.

TOKİ'nin, 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alacağı tüm binalar için enerji kimlik belgesi de almak zorunda olacağını ifade eden Demir, mevcut binaların ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar bu belgeyi almaları gerektiğini kaydetti.

KÖŞK'E 34 HİSSEDAR
Bakan Demir, 444 bin 760 metrekare büyüklüğündeki TBMM yerleşkesinin tapusunun, Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğunu, tahsis işlemlerinin TBMM adına yapıldığını ifade etti.

Demir, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün 8 parsel halinde olduğunu, lojmanların bulunduğu parselin Maliye Hazinesine, diğer parsellerin ise Maliye Hazinesinin de bulunduğu 34 hissedar adına kayıtlı olduğunu açıkladı.

Demir ayrıca, Ayasofya'nın tapusunun Fatih Sultan Mehmet Vakfı, Akdamar Adası'nın tapusunun da Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğunu bildirdi.