Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi sekiz aydır kesintisiz artışını sürdürüyor.

Sanayi üretim endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 arttı. Sanayi üretiminde Temmuz 2009'da yüzde 9'luk düşüş yaşanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks geçen aya göre yüzde 0.3 artarak 114.1 olarak gerçekleşti.

Sanayinin alt sektörlerinde, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.1 azaldı; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9.1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 10.1 arttı.

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 11,7 ile ara malı imalatında görüldü.

Bu sınıflamaya göre diğer gruplar incelendiğinde sermaye malı imalatı yüzde 10,4, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 8,8, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 5, enerji yüzde 5,7 arttı.

İmalat sanayi üretim endeksi alt gruplarının temmuzda 2009 yılının aynı ayına oranla yüzde değişim oranları incelendiğinde en yüksek artış yüzde 35 ile başka yerde sınıflandırılmayan elektrikli makine ve cihazların imalatında yaşandı. Bunu yüzde 21,7 ile elektrikli teçhizat imalatı, yüzde 19,5 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı izledi.