Çekirdek ailenin açlık sınırı 738 lira

Türk-İş, Temmuz ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırını 738, yoksulluk sınırını 2 bin 404 TL olarak hesapladı.

Anadolu Ajansı 27.07.2009 - 11:41

Çekirdek ailenin açlık sınırı 738 lira

Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, açlık ve yoksulluk sınırı tutarı ile elde edilen gelir arasındaki farkın, çalışanların içinde bulunduğu geçim sıkıntısının boyutlarını ortaya koyan önemli bir gösterge olduğu belirtildi.

Açıklamada, mevsim koşullarının olumlu etkisiyle özellikle sebze-meyve fiyatlarındaki uygun fiyatın sürmesine bağlı olarak açlık ve yoksulluk sınırı tutarının, Temmuzda ''nispi'' olarak fazla değişmediği ifade edildi.

Konfederasyonun Temmuz ayı için yaptığı ''Açlık ve yoksulluk sınırı'' hesabına yer verilen açıklamada, dört kişilik bir ailenin ''İnsan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi için gerekli ve 'yoksulluk sınırı' diye nitelenen tutarın 2 bin 404 TL 73 Kr olarak tespit edildiği'' bildirildi.

Türk-İş, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken ve ''Açlık sınırı'' şeklinde adlandırılan harcama tutarını ise 738 TL 25 Kr olarak hesapladı.

Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 0,67 azaldığı, yıllık ortalama artışın da yüzde 6,66 olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...