Ertem: Fed faiz artırsa bile dolar bu seviyelerde olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, dolardaki seyirle ilgili olarak, "Fed bu ay faiz artırsa bile bu seviyelerden farklı bir yere gitmeyiz. Dolar etkisi bundan sonra gelişmekte olan ülkelerde minimal düzeyde olacak" dedi.

ntv.com.tr 02.03.2017 - 11:49 | Son Güncelleme : 02.03.2017 - 12:11

cemil ertem.jpg

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, NTV'de ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Dolardaki yükselişle ilgili konuşan Ertem şunları söyledi: "Şu andaki artış bu ay Fed'in faiz artırma ihtimalinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Orta ve uzun vadede çok değerli bir dolarla ABD'nin devam edeceğini sanmıyorum. Dış ticaret açığı çerçevesinde ABD'nin rekabet edebilmesini gerektiriyor. Bu anlamda doların gereksiz değerli devam edeceğini zannetmiyorum. Fed'in faiz artırmasının çok agresif olacağını düşünmediğim gibi faiz artırsa bile doları çok yukarı çekecek bir dinamik çıkacağını düşünmüyorum. Fed bu ay faiz artırsa bile bu seviyelerden farklı bir yere gitmeyiz. ABD tarafında belirsizlik sürdükçe dolardaki spekülatif ataklar devam edecek. Dolar etkisinin bundan sonra gelişmekte olan ülkelerde minimal düzeyde olacağını düşünüyorum."

"FED'İN FAİZ ARTIŞ KARARI MERKEZ'İ ETKİLEMEZ"

Ertem, Merkez Bankası'nın bu ayki faiz toplantısıyla ilgili olarak, "Fed'in faiz artırsa bile Merkez Bankası'nın kararını etkilemez. Fed'in adımı büyük ölçüde satın alınmış olacak. Merkez Bankası'nın Fed'den sonra toplanması avantaj ancak alınacak karara temel oluşturmayacak" dedi.

CEMİL ERTEM: MERKEZ BANKASI'NIN ENFLASYONA FAİZLE CEVAP VERMESİ SON SEÇENEKLERDEN BİRİ

"ENFLASYONDA SABIRLI OLMAK GEREKİYOR"

Merkez Bankası'nın enflasyona hemen faizle cevap vermesinin en son seçeneklerden biri olduğunu belirten Ertem, enflasyon konusunda sabırlı olmak gerektiğini kaydetti.

"ORTA SINIF ÜZERİNDEKİ VERGİLER AZALTILACAK"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, yakın zamanda çok ciddi vergi düzenlemeleri olacağını belirterek "Maliye tarafındaki vergi düzenlemeleri yeni vergi anlamına gelmiyor. Orta sınıfın üzerindeki vergilerin azaltılması anlamına geliyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...