Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 20 Şubat 2020 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 20 Şubat 2020 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları...

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 20.02.2020 - 14:26

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 20 Şubat 2020 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Altın rekor tazelemeyi sürdürüyor.

Altın fiyatları bu sabah yeni rekorunu kırdı. 316 liraya çıkan gram altın, şu dakikalarda 314,88 lirada bulunuyor.

Çeyrek altın 512 lira, Cumhuriyet altını ise yüzde 0,91 primle 2.110 lira seviyelerinde yer alıyor.

Altının ons fiyatı ise dünkü hızlı yükselişle 1.613 doları görmesinin ardından bugün düşüşe geçerek 1.609 dolar seviyesinde seyrediyor.

7 YILIN ZİRVESİNDE

Analistlere göre, altın fiyatlarındaki yükselişte doların, Türk Lirası karşısında yükselmesi ve ons altının 1.612 dolar ile 7 yılın zirvesine çıkması etkili oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tutanaklarından, para politikası ile enflasyon beklentileri arasındaki bağlantının tartışıldığının anlaşıldığını ifade ederek, devam etmesi planlanan repo operasyonları nedeniyle de Fed'in duruşunun, "güvercine" yakın olduğu şeklinde yorumlandığını belirtti.

CORONA VİRÜSÜ DE ALTIN FİYATLARINI ETKİLİYOR

Corona virüsü salgınından dolayı ölenlerin sayısındaki yükselişin devam etmesinin risk algısı üzerinden altın fiyatlarını desteklediğini kaydeden analistler, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) 1 ve 5 yıllık kredi gösterge faizlerinde indirime gitmesinin ise piyasaları şimdilik rahatlattığını söyledi. 

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıklayacağı haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası'nın toplantı tutanakları ve ABD'de haftalık işsizlik başvuruları başta olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceğini bildirdi.

Teknik açıdan altının onsunda 1.610 doların direnç konumunda olduğunu belirten analistler, gram altında ise 310-315 lira bandının izlenmesi gerektiğini kaydetti. 

1 Şubat'ta 301 lira olan gram altının fiyatı, ay içinde toplam yüzde 3,2 yükseldi.

GRAM ALTINDA TARİHİ ZİRVE: ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Sayfa Yükleniyor...