Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Ekim 2023 güncel altın kuru fiyatları

Gram altın ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Ekim 2023 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Ekim 2023 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatlarında son durum... 

fiyatları, dolar ve tahvil getirilerinin bu hafta açıklanacak önemli ekonomik veriler öncesinde yükselmesiyle cuma günü gördüğü 5 ayın zirvesinden geriledi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 19769 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1782 lira, çeyrek altın 2 bin 929 liradan satılıyor.

ORTADOĞU'DAKİ GELİŞMELER TAKİP EDİLİYOR

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin yatırımcıların odağında kalmaya devam ederken, çatışmaların daha da genişleyebileceği endişesi risk iştahını olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.

Hafta sonunda çatışmaların genişleyebileceği endişesi hakim olmaya devam etse de İsrail'in Gazze'ye askeri harekatını ertelediğine yönelik haberler varlık fiyatlarındaki oynaklığı sınırlı da olsa azalttı.

Söz konusu gelişmelerle Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya yüzde 1,3 değer kaybıyla başlarken, atlının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,4 azalışla 1.974 dolara indi.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,97 seviyesinde bulunuyor.

ABD'de para politikasına yönelik fiyatlamalarda belirsizliklerin ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının ardından azaldığı görülürken, Fed yetkilileri sözle yönlendirmelerine cuma günü de devam etti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faiz indirimlerinin 2024 yılı sonuna kadar gerçekleşeceğini öngörmediğini belirtti. Ekonominin hala büyük bir ivmeye sahip olduğuna ve enflasyonun yavaş yavaş düşeceğine işaret eden Bostic, Fed'in temkinli, sabırlı ve kararlı olması gerekeceğini vurguladı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da Fed'in enflasyonun yeniden hızlanmasına izin veremeyeceğini belirterek, faiz oranlarını sabit tutmayı ve verileri yakından takip etmeyi tercih ettiğini kaydetti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise ekonomi beklendiği gibi gelişirse Fed'in agresif sıkılaşma politikasını tamamlamaya yakın olduğunu belirtti.

Mester, "Bir sonraki toplantımızda alınan karar ne olursa olsun, eğer ekonomi beklendiği gibi gelişirse benim görüşüme göre, muhtemelen faiz oranlarını tutma noktasına yakın veya bu noktadayız." ifadelerini kullandı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in gelecek hafta politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, aralık ve ocaktaki toplantılarda da bankanın politika faizini değiştirmeyeceğine ilişkin beklentiler güç kazanıyor.

AVRUPA'DA GÖZLER BU HAFTA ECB'DE

Avrupa'da ise Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) perşembe günkü para politikası kararları ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağına yerleşti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB'nin bu hafta 3 temel politika faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, politika metni ve Lagarde'ın açıklamalarından alınacak sinyallerin varlık fiyatları üzerinde etkili olacağı öngörülüyor.

ANLIK FİYATLARI

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Sayfa Yükleniyor...