Chrysler'in Fiat'a satışı ertelendi

ABD Yüksek Mahkemesi, ABD'li otomotiv şirketi Chrysler'in İtalyan Fiat önderliğindeki konsorsiyuma satışını erteledi. Fiat karara karşın satış anlaşmasından uzaklaşmayacağını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2009 - 12:21

Chrysler'in Fiat'a satışı ertelendi

ABD Yüksek Mahkemesi, Chrysler'in İtalyan otomotiv üreticisi Fiat önderliğindeki konsorsiyuma satışını erteledi.

Indiana eyaletinden 3 emeklilik fonu mahkemeye başvurarak, satışın hissedarların çıkarına olmadığını öne sürerek sürecin durdurulmasını talep etmişti.

Chrysler'in 6,9 milyar dolarlık teminatlı kredilerinden 42 milyon dolarını elinde tutan emeklilik fonları satışa, olağan iflas sürecini alt üst ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Fonlar, kanuna aykırı olarak teminatlı olanların değil, sendika gibi teminatsız kredi sağlayıcıların ödüllendirdiğini savunuyor.

Chrysler'ın Fiat önderliğindeki konsorsiyuma satışını destekleyen Obama idaresi, mahkemeden, başvuruyu reddetmesini istedi.

Chrysler, mali krizin satışlarını etkilemesi sonrasında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Nisan ayında iflas korumaya girmişti.

Satışın gerçekleşmesi halinde, Fiat Chrysler'in yüzde 20'sini, sendika yüzde 68'ini, ABD ve Kanada hükümetleri ise yüzde 12'şer payını alacak.

Hukuk müşaviri Elena Kagan, satışı engellemenin Chrysler'i tasfiyeye götürebileceğini söyledi.

İflas korumaya 30 Nisan'da başlayan Chrysler, 60 günde Fiat ile ortaklık içinde bu süreçten çıkarak satışı tamamlamayı amaçlıyor.

FIAT, ANLAŞMADAN UZAKLAŞMAYACAK
İtalyan otomotiv üreticisi Fiat ise yaptığı açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesinin satışı erteleme kararına karşın Chrysler'in satış anlaşmasından uzaklaşmayacağını açıkladı.

Satışın 15 Haziran'da tamamlanmaması halinde Fiat'ın, anlaşmadan vazgeçme konusunda yasal hakları bulunuyor.

ABD Yüksek Mahkemesinin, sadece geçici bir erteleme kararı vermiş olabileceğine dikkati çeken yetkililer, iflas koruma sürecine bakan mahkemenin yargıcı Ruth Ginsburg'un, ertelemeyi sonlandırabileceğine ya da kesin bir hüküm verilmesi için mahkeme heyetine başvurabileceğine işaret ediyorlar.

Sayfa Yükleniyor...