Çin 2010 yılında Japonya'yı geride bırakarak, ABD'nin ardından dünyanın ikinci büyük ekonomisi oldu.

Japonya ekonomisi, Çin'in yıllık yüzde 9.8 büyüdüğü dördüncü çeyrekte yüzde 1.1 daraldı. Böylece ülke ekonomisi beş çeyrek aranın ardından daralmış oldu. Ancak uzmanlar, bunun geçici bir durum olduğunu ve Japon ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde büyüyeceğini tahmin ediyor.

Çin, bu dönemde imalatta patlama yaşarken, Japonya ihracattaki ve tüketici talebindeki düşüşten olumsuz etkilendi.

Bu verilerin ardından Japon ekonomisinin büyüklüğü 5.47 trilyon dolar, Çin ekonomisinin büyüklüğü ise 5.88 trilyon dolar oldu. İki ülke arasındaki büyüklük farkı 410 milyar doları buldu.

İki ülkenin toplamı da 14.6 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip olan ABD'nin altında bulunuyor.

KİŞİ BAŞI GELİRDE DURUM FARKLI
Çin, Japonya'yı geçerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi olsa da kişi başı gelirde Japonya'nın 10'da biri konumunda. Dünya Bankası'nın verilerine göre Çin'de 100 milyondan fazla insan halen günde 2 doların altında kazanıyor.

EN GEÇ 2030'DA DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
Mevcut büyüme oranları göz önünde bulundurulduğunda, ilk senaryoya göre gelecek 10 yıl içinde, ikinci senaryoya göre ise 2020-2030 yılları arasında Çin'in ABD ekonomisini de geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olması bekleniyor.

ÇİN EN BÜYÜK OTOMOTİV PAZARI
Çin şu an dünyanın en büyük otomobil pazarı ve enerji tüketicisi. Japonya'nın en büyük ticaret partneri olan Çin'in önemi, Sony, Honda ve Toyota gibi ihracatçı firmaların gözünde daha da artıyor.

Japon Yeni, diğer para birimleri karşısında güçleniyor. Son olarak dolar karşısında son 15 yılın en yüksek seviyesine kadar çıktı. Yendeki güçlenme, Japonya mallarına olan dış talebe zarar veriyor.