Çin'in büyüme hızı şaşırttı

Çin ekonomisi 2010 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11.9 ile şaşırtıcı hızda büyüyerek ekonominin ısınmaması için para politikasının sıkılaştırılması yönündeki beklentileri kuvvetlendirdi.

15.04.2010 - 09:45

Çin'in büyüme hızı şaşırttı

Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,9 büyüdü.

Çin Ulusal İstatistik İdaresi Gayri Safi Milli Hasılanın bu dönemde 8,06 trilyon yuanı (1.19 trilyon ABD Doları) bulduğunu açıkladı. Bu, Çin;in ekonominin yüzde 13 büyüdüğü 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği en yüksek büyüme oranı oldu. Yılın ilk çeyreği için ekonomistler yüzde 11,5;lik bir büyüme tahmini yapmıştı.

Enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ilk çeyrekte yüzde 2,2 yükselirken, bu oran beklentilerin altında kaldı. İlk çeyrekte Üretici fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 5,2 artış gösterdi.

Ulusal İstatistik İdaresi yılın ilk çeyreğinde Çin;deki sabit yatırımların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,6, sanayideki katma değerin de yüzde 19,6 arttığını bildirdi.

Ekonomistler düşük baz etkisine rağmen büyüme verilerinin yadsınamayacak derecede kuvvetli olduğunu ve oluşacak enflasyon tehditlerini bertaraf etmek için para politikasının daha sıkılaştırılmasının gerekli olabileceğini belirtiyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...