Çıtır Usta'dan kurtarma anlaşması (Kurtarma anlaşması nedir?)

İflas erteleme yerine gelen yeni "Kurtarma anlaşması" sistemine ilk başvuran restoran zinciri "Çıtır Usta" oldu. Mahkeme, 60 şubesi olan şirkete yönelik tüm hacizlere karşı tedbir kararı verdi. Şirket faaliyetlerinin denetimi için üç kişilik komiser heyeti atandı.

ÇITIR.jpg

Geçtiğimiz aylarda şirketler için yürülüğe giren "Kurtarma sistemine" ilk başvuran şirketlerden biri "Çıtır Usta" adlı 60 şubeli restoran zinciri oldu. 2004'den beri uygulamada olan "iflas erteleme sistemi" kaldırıldı yerine ‘Kurtarma anlaşması" sistemi getirildi.

Yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra ilk başvuran Çıtır Usta oldu. Restoranların önemli bir bölümü AVM’lerde bulunan Çıtır Usta, yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca 29 Mart’ta mahkemeye başvurdu. Başvuru Çıtır Usta Gıda Tur. San. Ve Tic. Limited Şti. ve Dogati Gıda Tur. Paz. Tic. Limited Şirketi adına yapıldı.

HACİZLERE KARŞI KORUMAYA ALINDI

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonrası karar 2 Nisan günü çıktı. Mahkeme, şirketin hacizlere karşı korumaya alacak tedbir kararı verdi. Mahkeme, iki şirket için 3 ay mühlet tanıdı.

Çıtır Usta,  önemli bir bölümü AVM'lerde bulunan 60 şubeli bir gıda zinciri.

Çıtır Usta,  önemli bir bölümü AVM'lerde bulunan 60 şubeli bir gıda zinciri.

KOMİSER HEYETİ ATANDI

Mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetim ve gözetimi için de 3 kişilik bir geçici konkordato komiseri heyeti atadı. Mali Müşavir Hakan H. Kıvanç, Mali Müşavir Murat Kutanoğlu ve Doç. Dr. Nihat Günman’dan oluşan heyet 20 günlük süre içinde, her iki şirketin mali durumlarını ortaya koyan ön rapor hazırlayacak. Mahkeme, her iki şirket için verdiği geçici mühlet kararının, tapu müdürlükleri, bankalara gönderilmesine hükmetti.

"MALİ DENGESİ BOZULDU"

Çıtır Usta adına mahkemeye başvuru yapan Avukat Erkan Karasu, ekonomide yaşanan sıkıntıların şirketin satışlarını etkilediğine işaret ederek bu durumun mali yapının zora girmesine neden olduğunu söyledi. Av. Karasu, mühlet kararının, ünlü markanın geleceği için önemli olduğunu işaret etti. Karasu, şirketin, yurt dışında da restoran açmak için hazırlıklarının olduğunu, yaşanan mali sıkıntı nedeni ile süreçte aksama yaşansa da, bu yöndeki kararlılığın devam ettiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...