‘Çocukların sigortasını iptal etmek suç’

“SGK’nin sigorta iptal gibi bir yetkisi yok” diyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Tezel, 20 bin çocuğun sigortasını iptal ettiğini açıklayan yetkililerin suç işlediğini söyledi. Tezel, sigortası iptal edilenlere ne yapmaları gerektiğini anlattı.

Haberler 25.12.2008 - 18:44

‘Çocukların sigortasını iptal etmek suç’

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel "Çocuklarınızı sigorta yaptırın" diye çağrıda bulunmuş, yeni Sosyal Güvenlik Kanunu yürürlüğe girmeden önceki kanunun avantajlarından yararlanmak için 1 milyon 400 bin çocuk sigortalı olmuştu.

Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekilleri ve bürokratların çocuklarının da erken emeklilik avantajlarından yararlanmak için çocuklarını sigortalı yaptırdığı da ortaya çıkmıştı. SGK Sigorta İşleri Genel Müdürü İbrahim Ulaş'ın yaklaşık 20 bin çocuğun sigortasının iptal edildiğini ve iptalin devam edeceğini açıklamıştı. Açıklamalara tepki gösteren Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Tezel'e göre, "Görevlerini yapamamanın acısını 20 bin çocuğun sigortasını iptal ederek mi çıkarıyorlar? Çocukları 65 yaşında emekliliğe ve 65 yaşına geldiklerinde de 213 YTL almaya mahkum ettikleri yetmiyormuş gibi, şimdi de daha geç emekli olmaları için uğraşacağız diyorlar. Bunun mantıkla izahı mümkün değil".

NTVMSNBC’ye konuşan Tezel, anne ve babaların çocuklarının sigortasını iptal eden görevliler hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabileceklerine söyledi. Tezel şunları kaydetti.

İPTAL İÇİN KURUMUN TEK TEK DAVA AÇMASI GEREKİR
SGK Sigorta İşleri Genel Müdürü İbrahim Ulaş, yaklaşık 20 bin çocuğun sigortasının iptal edildiğini ve iptal işlemlerinin devam edeceğini açıklamıştı. Burada iki şey söylenebilir. Birincisi, rakamın doğru olduğuna inanmıyorum. SGK herhangi bir birim veya yetkilisinin Türkiye’deki bir tek vatandaşın dahi sigortasını iptal etme yetkisi yok. Eğer sigortalı olamayacağı konusunda ilgilinin düşünceleri varsa tespitleriyle beraber her bir sigortalı için iş mahkemelerinde ayrı ayrı dava açmaları gerekir. Kendilerinden ‘iptal ettik’ diyemezler. Bu suçtur. Anayasa’da söylendiği gibi hukuk devleti isek, kişiler ve kurumlar ancak kanunun verdiği yetkileri kullanabilirler. SGK’nın sigorta iptal gibi bir yetkisi yok.

İptal edilebileceğine de inanmıyorum. Çünkü yasada SGK’nın herhangi bir yetkilisine sigortalı olan kişilerin sigortasını iptal konusunda yetki verilmemiş. Mesela tersinden gidersek, sigortasız bir çalışanın nasıl tespit edileceği, sigortasının nasıl sağlanacağı 5510 sayılı kanunun 59. maddesinde ayrıntılı olarak yazılmış. Sigorta nasıl iptal olunur diye bir düzenleme yok. İptal etme imkanı yok.

“İPTAL OLMUŞ, NE YAPAYIM?” DİYE SORAN YOK
İkinci olarak da, 20 bin çocuğun sigortası iptal edilmiş olsaydı en azından 10 bin çocuk İstanbul’da olurdu. Ve 10 bin çocuktan bir tanesini de görürdük, haber yapardık. Birkaç televizyon kanalı sık sık arayarak, “Sigortası iptal edilen çocuk var mı?” diye soruyorlar, ben de onlara soruyorum. En azından sosyal güvenlik konusunda soru sorulan, günde 3 bin e-posta alan biriyim. Bunların içinde “Sosyal Güvenlik Kurumu çocuğumun sigortasını iptal etti, ne yapmalıyım?” diye soran birileri çıkardı. Bugüne kadar bir tane dahi, “Çocuğumun sigortası iptal olmuş, ne yapayım?” diye soru gelmedi. Çocuğunu sigortalı yaptırmak için günlerce sıra bekleyen anne ve babaların “Bunca sıkıntıya bunun için mi girdik, haklarımızı arıyoruz” diyerek haklarını aramak için bir girişimde bulunacaklarını ümit ederim. Böyle birşey yok.

SİGORTASI İPTAL EDİLENLER NE YAPMALI?
Vatandaşlara şu yolları önerebilirim: Bu çocukların sigortalarını iptal etmişlerse kurum yetkilileri suç işlemişlerdir. Bu görevliler hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmak gerekir. İkinci olarak da bu iptallerle ilgili iş mahkemelerinde menfi tespit davası açmaları gerekir. Ama en önemli şey şu: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise hukuk devletini uygulamakla yükümlü olan Bakanlar Kurulu’nun SGK yetkililerini derhal görevden almaları gerekir. Hukuken verilmemiş bir yetkiyi kullandıkları, kendilerini hukuk devletinin ve TBMM’nin üzerinde gördükleri için.

PRİMLERİ GERİ ÖDEMEK ZORUNDA
Kurumda yıllarca çalıştım ama hiçbir sigorta iptaline rastlamadım. Sigortayı iptal etmekle kurum hiçbir şey kazanmıyor, çok şey kaybediyor. Kurum sigortayı iptal etmişse ödenmiş primleri geri iade etmek zorunda. Sigortalının ana babasının veya kendisinin sosyal güvenlik kurumuna ve devlete olan inancını yıkıyor. Üstelik anayasamız, hiç kimse sosyal güvenlikten mahrum bırakılamaz deniyor. Kişileri sosyal güvencesiz bırakarak anayasal suç işliyorlar.

İŞİ YOKUŞA SÜRÜYORLAR
İptalin yasadışı olduğunu söylüyorum. Sosyal Güvenlik Kurumu insanları sosyal güvenlik şemsiyesine almak için kurulmuştur, şemsiyenin altına girmiş olanları tekmeleyerek atmak için değil. Yetkililerin görevleri bu şemsiyenin altına girmiş olanların sayısını arttırmaktır, onları dışarı atmak değil. Kurumun gücünü boş yere harcıyorlar, araca patinaj yaptırıyorlar. İşi yokuşa sürüyorlar. Reform hazırlıklarını zamanında yapsalardı, tebliğleri, genelgeleri bilgisayar programını zamanında bitirebilselerdi zaten bu tür haberler çıkarmazlardı. SGK’nın çıkarması gereken genelgeden hiçbirisi ortada yok. SGK’nın gücünü olması gereken yerde değil, olmaması gereken yönde vatandaşa eziyet için kullanıyorlar.

CUMHURBAŞKANI’NIN ÇOCUĞUNUNKİ DE İPTAL OLDU MU?
Sosyal Güvenlik Kurumu bilgi edinme birimine 5 defa başvuruda bulundum: “Cumhurbaşkanı’nın çocuğunun sigortası iptal oldu mu, Bakanlar Kurulu’ndaki üyelerden hangilerinin çocukları veya torunlarının sigortası iptal oldu, TBMM milletvekillerinden kimlerin çocuklarının sigortası iptal oldu, kurumunuzda üst düzey yöneticilik yapmış kişilerden kimlerin çocuklarının sigortası iptal oldu?” diye soru sordum. 5 sorumun hiçbirine cevap alamadım. Sadece bir kez, “Bu tür sorular kişilerin özel hayatını ilgilendirir. Bu nedenle bilgi veremeyiz” şeklinde bir cevap gönderdiler. Sigortasını iptal ettirdiklerini söyledikleri 20 bin çocuktan kaçı bu kişilerden oluşuyor, bunun açıklanması gerekir.

Sayfa Yükleniyor...