Corona virüs etkisi: Şalgam suyuna talep yarı yarıya arttı

Corona virüs salgını, sağlığa iyi geldiği düşünülen yiyecek ve içeceklerde talep patlaması yarattı. Onlardan biri de şalgam suyu. Talep sürekli artınca, ürünler internet üzerinden de satılmaya başlandı. Şalgam suyu üreticileri şu an ek mesai yapıyor.

İHA - NTV Haber 17.12.2020 - 15:41

Corona virüs etkisi: Şalgam suyuna talep yarı yarıya arttı

Yaklaşık 10 aydır süren pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip şalgam suyu ihracatı yüzde 30 arttı.

Adana Şalgam Üreticileri Derneği (ŞalgamDer) Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Nas, Türkiye genelinde de bu yıl pazarın yüzde 42 büyüdüğünü söyleyerek, “Şu anda 46 ülkeye ulaştık. 2021 yılı hedefimiz 50-60 ülkeye şalgam göndermek” dedi.

Avrupa başta olmak üzere 46 ülkeye ihraç edilen şalgam suyu, tüm dünyayı etkileyen corona virüs sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ve aromasıyla sofralarda en çok tercih edilen içecekler arasında yer alıyor. Şalgamcılar ise hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen yoğun talepten dolayı memnun.

Siyah havuç ve özel mayayla hazırlanan, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra lezzetinden dolayı birçok kişi tarafından tercih edilen şalgam, kent ve ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlıyor. Yıllık üretilen 60 milyon litre şalgam suyunun 18 milyon litresi 46 ülkeye ihraç ediliyor.

“SATIŞLARDAN MEMNUNUZ”

ŞalgamDer Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Nas ise konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Şalgam suyu ihracatının geçen yıla oranla yüzde 30 büyüdüğünü söyleyen Nas, “Corona virüsün ardından insanlar sağlıklı içeceklere yöneldi. Şalgam da bunlardan bir tanesi. Bizim milli içeceğimiz aslında. Dünyada bu şalgamı bizden başka üretebilen bir ülkede yok. Çok sağlıklı bir içecek.

Özellikle bizim ülkemizde corona virüs nedeniyle pazar yüzde 42 büyüdü. İhracatta da yüzde 30 büyüdük. Biz satışlardan inanılmaz derecede memnunuz. İnşallah çok daha iyi yerlere gidecek” diye konuştu.

“İNSANLAR SAĞLIKLI İÇECEKLERE YÖNELİYOR”

Sokağa çıkma kısıtlamalarında da şalgamcıların işlerinin başında olduğunu söyleyen Nas, “Bizler mesai bile yapıyoruz. Bu kısıtlamalar bizlerin önünde açtı. İnsanlar dediğim gibi hep sağlıklı içeceklere yöneliyor. Türkiye’de yaklaşık 60 milyon litre üretimin 18 milyonu yurt dışına gidiyor” ifadelerini kullandı.

“BU SÜREÇTE İNSANLAR FAYDALARI GÖRDÜ”

Şalgamın özelliklerini de anlatan Selahaddin Nas, “Şalgam, vücuttaki bağışıklık sistemini kolaylaştırıyor. Antioksidan özelliği var. İnsan sağlığını koruyor. Yıllardır şalgamın faydaları anlatılırdı zaten bu süreçte insanlar da bu faydaları gördü. E-ticaret ile de satış yapıyoruz ve inanılmaz talep var. Çok memnunuz” dedi.

“İNŞALLAH TALEPLERİ ARTTIRACAĞIZ”

En çok Avrupa ülkelerinin şalgamı istediğini belirten ŞalgamDer Başkanı Nas, “Almanya, İngiltere, Belçika, Fransa, Hollanda şalgamı istiyor. Amerika ve Kanada’ya da gönderiyoruz. Uzak Doğu ülkeleri Çin ve Japonya’ya da şalgam gönderiyoruz ancak onlarda talep istediğimiz seviyeye gelmedi. O bizim biraz oraya gidip gelmemizle alakalı olacak. Gidip geldikçe inşallah talepleri arttıracağız” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ 50-60 ÜLKEYE GÖNDERMEK”

Pandemi süreci bittikten sonra şalgamın tanıtımı içinde yurt dışı seyahatlerini arttıracağını kaydeden Nas, “Fuarlar aslında bizim için çok ön planda. Devletin teşvikiyle bizim önümüzü açan çok pozisyon oldu. Japonya veya Çin’de ki de dahil olmak üzere bütün fuarlara katılıyoruz.

Pandemi bitince yurt dışında daha çok ülkeye gitmek için çaba göstereceğiz. Sektör olarak şuanda 46 ülkeye ulaştık. 2021 yılı hedefimiz 50-60 ülkeye şalgam göndermek” diye konuştu.

TALEP ARTINCA FİYAT DA YÜKSELDİ

Şalgam suyuna artan talep fiyata da yansıdı.

Marketlerde yılın başında ortalama 3 buçuk liraya satılan şalgam suyunun litresi, salgınla birlikte 5 liraya yükseldi.

VİDEO: TURŞU İHRACATINDA CORONA ETKİSİ-ARŞİV

Sayfa Yükleniyor...