Çukurova ek süre istedi

Çukurova Grubu Privy Council'den 1,6 milyar dolarlık ödeme için ek süre istedi.

16.07.2013 - 15:39

Çukurova ek süre istedi

Çukurova Grubu Privy Council'den ek süre talep etti.

İngiliz Yüksek Mahkemesi Privy Council, 9 Temmuz tarihinde Turkcell'de Altimo ile Çukurova arasında anlaşmazlığa neden olan hisseleri Çukurova'nın 60 gün içinde 1 milyar 565 milyon dolar karşılığında Altimo'dan alabileceğine karar vermişti.

Çukurova, ABD'deki temyiz davası sonuçlanana kadar Altimo'ya ödemede süre uzatımı istedi.

Çukurova'nın açıklamaları sonrasında Turkcell hisseleri yüzde 2'ye yakın düşüşe geçti.

23 Temmuz Salı günü 10.30'da tarafların sözlü savunmalarını alacak.

MAHKEME SÜRECİ NASIL BAŞLAMIŞTI?
Çukurova, 2005 yılında o zamanki ismiyle Rus Alfa Grubu ile 3,3 milyar dolarlık bir finansman paketi oluştururken, paket kapsamında Alfa dolaylı olarak yüzde 13,22'lik Turkcell hissesini 1,6 milyar dolara satın almıştı.

Alfa ayrıca yaklaşık yüzde 13,8'lik Turkcell hissesi üzerine de Çukurova'ya 1,7 milyar dolarlık kredi karşılığında rehin koymuştu.

Çukurova bu paket kapsamında yaklaşık 350 milyon dolarlık borç geri ödedikten sonra, Altimo kalan 1,35 milyar dolarlık borcun geri ödenmesinde Çukurova'nın birden fazla defa temerrüde düştüğünü iddia ederek, tarafların arasındaki sözleşme uyarınca yetkili yer mahkemesi olan British Virgin Adaları'nda davalar açmıştı.

Dava temyiz süreci sonrası, nihai kararı verecek olan Privy Council'e taşınmıştı. Privy Council'in kararı temyiz edilemeyecek.

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise, yaptığı açıklamada, Privy Council'den Turkcell'in yönetiminde değişikliğe yol açacak bir karar çıkması halinde, bu kararın kendilerince onaylanması gerekeceğini duyurdu.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...