DB: Belirsizliğin felç etmesine izin vermeyelim

Küresel ekonomik görünüme ilişkin büyük bir belirsizlik olduğunu belirten Dünya Bankası Başkanı Zoellick, bunun dünya ekonomisini felç etmesine izin vermenin büyük bir hata olacağını söyledi.

Haberler 09.06.2009 - 09:25

DB: Belirsizliğin felç etmesine izin vermeyelim

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, halen küresel ekonomik görünüme ilişkin büyük bir belirsizlik olduğunu söyledi.

Washington’da bir etkinlikte söz alan Zoellick, bu belirsizliğin dünya ekonomisini felç etmesine izin vermenin büyük bir hata olacağını belirtti.

Zoellick, koşulları son derece yakından izlemeye devam etme yönündeki yaklaşımlarını sürdürdüklerini ifade etti.

Bankaların halen toksik varlıklardan arındırılması gerektiğini vurgulayan Dünya Bankası Başkanı, bankaların kredi akışının ancak kademeli olarak iyileşebileceğini öngördü.

Korumacılığa karşı bir kez daha uyarıda bulunan Zoellick, korumacı politikaların ekonomide yeşeren yeşil filizleri yok edebileceğini kaydetti.

Bu arada Zoellick Çin’e ilişkin açıklamalarda da bulundu. Dünya Bankası Başkanı, Çin’in krize karşı hızla ve agresif biçimde harekete geçtiğini ve Çin ekonomisinin tahminlerin üzerinde sürpriz bir performans ortaya koyabileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük tahvil fonunu yöneten PIMCO'nun yönetici direktörlerinden Andrew Balls da, küresel ekonominin büyük kısmında görünümün kötü olduğunu kaydetti.

PIMCO'nun ınternet sitesine bir yazı yazan Balls, böyle bir ortamda merkez bankalarının faizleri arttırmaktan uzak duracaklarını öngördü.

Sayfa Yükleniyor...