Dev kurumdan iyimser tahmin

Uluslarlarası Finans Enstitüsü, gelişmekte olan ülkelerden net sermaye çıkışının geçen yıla kıyasla yarı yarıya azalmasının beklendiğini belirtti.

ntvpara.com 14.07.2016 - 17:54

Dev kurumdan iyimser tahmin

Uluslararası sermaye akışlarını izleme konusunda en saygın kurumlardan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) gelişmekte olan ülkelerden bu yılki net sermaye çıkışı tahminini 350 milyar dolar civarına düşürerek 2015 yılındaki seviyenin yarısına indirdi.

Bu yılın başında sermaye çıkışının 448 milyar dolar olacağı tahmininde bulunan IIF, gelişmekte olan ülke piyasalarının 2016 başında ciddi darbe aldığını ancak o tarihten bu yana portföy yatırımlarında düzenli iyileşme görüldüğüne dikkat çekti.

IIF tarafından yapılan açıklamada, "Bu değişime merkez bankalarının para politikalarını daha da gevşeteceğine yönelik beklentiler ve gelişmiş piyasalardaki faizlerin keskin şekilde gerilemesine bağlı olarak getirisi yüksek menkul kıymetlere yönelik iştahın tekrar artması yol açtı" denildi.

10 TRİLYON DOLAR EKSİ FAİZDE

Dünya çapında yaklaşık değeri 10 trilyon doların üzerinde tahvil ve bono şu anda eksi faiz veriyor. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldığı referandum sonrası bu ülkede, euro bölgesinde ve Japonya'da ekonomiye verilen desteğin daha da artırılacağı ve ABD'de faiz artırımına bu yıl gitmeyeceği beklentisini güçlendiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...