ABD'li Macy's'den büyük çaplı işten çıkarma kararı

ABD'nin 157 yıllık en büyük alışveriş merkezi zincirlerinden biri olan Macy's firması bir çok mağazasını kapatarak 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracak.

Anadolu Ajansı 08.01.2016 - 08:01 | Son Güncelleme : 08.01.2016 - 10:01

ABD'li Macy's'den büyük çaplı işten çıkarma kararı

ABD'nin 157 yıllık perakende mağazalar zinciri Macy's, tatil döneminde satışlarında büyük düşüş yaşayınca, yeniden yapılanmaya gidiyor.

Macy's, bu yıl içinde 20 eyalette 36 mağazasını kapatırken, 4 bin 500 çalışanı işten çıkaracak.

Yönetim ofisleri New York ve Cincinnati'de olan ünlü perakende zincirinin ABD genelinde 420'den fazla mağazasında yaklaşık 163 bin kişi çalışıyor.

Macy's'in bu kararı, mağazanın tatil sezonundaki satışlarında büyük oranda düşüşler yaşandığına ilişkin açıklamasından sonra geldi.

1858'te Ohio'nun Cincinnati kentinde kurulan Macy's, New York'taki Şükran Günü Yürüyüşü ve 4 Temmuz Bağımsızlık Günü hava fişek gösterilerinin sponsoru olarak da biliniyor.

'SICAK HAVA' AÇIKLAMASI 

Macy's'in CEO'su Terry Lundgren firmanın içinde bulunduğu durumu "mevsimsiz hava sıcaklığı"na ve yabancı turistlerin "düşük harcama" yapmalarına bağladı. Lundgren, kazak, bot, eşarp, mont gibi ürünlerin satışının az olmasından dolayı genel olarak satışların yüzde 80 düştüğünü ifade etti.

Açıklamasında Macy's'in yatırıma devam etmeyi planladığını da belirten Lundgren, özellikle online konusuna ağırlık verileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...