İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının sözleşmesinin ön imzaları atıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen imza töreninde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak, Limak adına Nihat Özdemir, Kalyon İnşaat adına Cemal Kalyoncu, Kolin İnşaat adına Naci Koloğlu, Cengiz İnşaat adına Mehmet Cengiz, Mapa İnşaat adına Mehmet Nazif Günal sözleşmeyi imzaladı.

Bundan sonraki aşamada söz konusu sözleşme Bakan Yıldırım onayına sunulacak.

Bakan Yıldırım'ın onayının ardından ihaleyi kazanan Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve Mapa ortak Girişim Grubu, havalimanının yapımı için kuracağı şirketi ticari sicile kaydettirecek ve sonrasında şirketle uygulama sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılacak.

Havalimanı tamamlandığında, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

Yapım aşamasında taşeronlar dahil toplamda 5 bin kişi çalışacak.

90 milyon yolcu kapasiteli birinci etabın 42 ayda bitirilerek hizmete açılması, projenin tamamının ise 2018 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

3. HAVALİMANINA 22 MİLYAR 152 MİLYON EURO
Kıyasıya çekişmenin yaşandığı ihalede 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro'yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermiş, ihale, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olmuştu.

BAKAN YILDIRIM: 90 MİLYAR LİRAYA ULAŞACAK
İhalenin ardından açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, havalimanı için toplam yatırım maliyetinin 10 milyar Euro olduğunu dile getirmişti.

Bakan Yıldırım, "Toplamda yapılacak yatırım 90 milyar Türk Lirası’na ulaşacak" değerlendirmesinde bulundu.