Devre kesmek ne demek? Borsada devre kesici nasıl çalışır?

Borsada devre kesmek, yatırımcılar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Borsa İstanbul yatırımcıları, bir hissede devre kesici uygulanmasının ne demek olduğunu ve devre kesicinin nasıl çalıştığını araştırıyor. Peki, devre kesmek ne demek? Borsada devre kesici nasıl çalışır?

Devre kesmek ne demek? Borsada devre kesici nasıl çalışır?

Devre kesici terimi, borsada alım-satımı geçici olarak durduran bir acil durum önlemini ifade eder.

Devre kesiciler; panik satışını engellemeyi amaçladığı gibi, söz konusu panik alımlar olduğunda da tetiklenebilir. S&P 500 ve BIST 100 gibi geniş piyasa endeksleri yanı sıra hisse senetleri için de yaygın olarak kullanılır.

Devre kesiciler; dünya çapındaki borsalarda, fiyatlar önceden tanımlanmış seviyelere ulaştığında borsada alım-satımı otomatik olarak durdurarak çalışan geçici önlemlerdir.

Devre kesmek ne demek? Borsada devre kesici nasıl çalışır? - 1

BORSA İSTANBUL'DA DEVRE KESİCİ NASIL UYGULANIR?

İstanbul’daki en büyük 100 şirketin yer aldığı BIST100 endeksinin ilk eşik olarak belirlenen yüzde 5 ve daha fazla düşmesi halinde devre kesici uygulanır. İkinci eşikte ise yüzde 7 veya daha fazla düşmesi halinde uygulanır.

Borsada devre kesici uygulaması otomatik olarak devreye girer, manuel bir müdahale gerektirmez.

Otomatik Seans Durdurma Sistemi (Devre Kesiciler) kısaca; Sürekli İşlem Bölümü'nde fiyat değişiminin eşik değeri aşması durumunda işlemlerin geçici süre durdurulması ile emir toplama aşamasına alınması durumudur.

Sayfa Yükleniyor...