Garanti Bankası'nın çoğunluk hissesine sahip İspanyol BBVA (Banco Bilbao Vizeya Argenteria), Doğuş Grubu'ndaki yüzde 9,95 hisseyi satın alıyor.

Doğuş Grubu ve BBVA, Garanti Bankası'nın yüzde 9.95'ini temsil eden 417 milyon 900 bin Lira nominal değerde payın BBVA tarafından satın alınması konusunda mutabakata vardı.

3.3 MİLYAR TL'LİK HİSSE SATIŞI

Hisse başına pay bedelinin 7,95 lira olarak belirlendiği işlemin bedeli 3 milyar 322 milyon 305 bin lira.

Satın alma işlemi sonrası BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki payı yüzde 49.85'e yükselecek. Bankanın yüzde 50,09 hissesi ise halka açık olarak borsada işlem görüyor.

Garanti Bankası'nın yönetim kurulu başkanlığını Ferit Şahenk sürdürmeye devam edecek.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve BBVA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve BBVA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez

ŞAHENK: TÜRK BANKACILIĞINA GÜVEN

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk yaptığı açıklamada “BBVA ile 2011 yılında başlayan güçlü ortaklığımız sonucunda başta ülkemiz ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında çok başarılı işler gerçekleştirdik. Grubumuzun ve BBVA’in uyumlu birlikteliğinin sonucu olarak gücünü her geçen gün perçinleyen Garanti Bankası, bu işlemle beraber Türk ekonomisine hizmet etmeye ve katkıda bulunmaya devam edecektir. BBVA’in bu satın almayı yapmak istemesindeki en önemli vurgu Türkiye ekonomisine ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvendir. Ortaklarımız Türkiye’de önemli bir bankacılık potansiyeli görmekte ve bu potansiyeli gerçekleştirmek istemektedir. Doğuş Grubu olarak Türk ekonomisine bu önemli yabancı yatırımın girmesine vesile olmaktan onur duyuyoruz. BBVA ile ahenkli beraberliğimizi kendilerine ev sahipliği yaparak sürdüreceğiz.Doğuş Grubu olarak, yarım asrı aşan süreçte tüm yatırımlarımızda stratejimizi ülkemize değer katmak üzere şekillendirdik. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdüğümüz sektörlerde ekonomimize güç ve değer katacak, istihdama katkıda bulunacak adımlarla ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

DOĞUŞ, GARANTİ'DEKİ HİSSELERİNİ BBVA'YA SATIYOR

YASAL PROSEDÜR BEKLENECEK

Garanti Bankası'ndan Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada ise ödemenin BBVA tarafından kapanış tarihinden itibaren son 3 iş günündeki kurlar dikkate alınarak dolar bazında yapılacağı belirtildi. Satın alma işlemi, yasal prosedürlerin tamamlanması sonrası gerçekleşecek.