Dolar 1,67 lirayı gördü

Dolar yurtdışı ve pariteye bağlı olarak bugün de yükselişini sürdürüyor.

20.04.2009 - 09:52

Dolar 1,67 lirayı gördü

Yurtdışı piyasalar ve Euro/dolar paritesindeki harekete bağlı olarak dün yükselişe geçen dolarda bugün de hareket gözlendi.

Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1,6390/1,6445 lira olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları bu sabah 1,67 liraya kadar yükseldi. Böylece dolar 1 Nisan'dan bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Borsalarda yaşanan düşüşler ve küresel risk iştahının azalması dolara olan ilginin artmasını sağladı.

Euro/dolar paritesi dün 1,2888 ile son bir ayın en düşük seviyesine inerken bugün 1,29'un hemen üzerinde seyrediyor. Euro/yen paritesi ise bugün son 3 haftanın en düşük seviyesi olan 126,10'a geriledi.

Kurdaki hareketi değerlendiren JPMorgan Türkiye Ekonomisti Yarkın Cebeci, "Kısa vadede dolarda dalgalanmalar yaşansa da, orta ve uzun vadede TL değer kazanır. Bizim TL için yıl sonu tahminimiz 1,50 düzeyinde" dedi.

Yabancı bir bankanın döviz masası yöneticisi, "Temelde ABD bankalarının sağlığı ile ilgili endişelerle dün dolar/TL'de yükseliş yaşadık. Bugün ise Euro/dolar paritesinde dünkü düşüşün ardından bir miktar toparlanma var. Ayrıca S&P vadeli işlemleri de artıda görünüyor. Ben bugün için dolar/TL'de 1,64-1,65 bandında hareket bekliyorum. Yurtdışı piyasalar izleniyor. Yurtiçinde çok önemli gelişme yok. Ancak IMF ile ilgili önemli bir gelişme olursa buna da bakılır" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...