Dolar 2,67'nin altına indi (Dolar ne kadar?)

Dolar/TL, yurt dışında Yunanistan'la ilgili iyimserlik ve yurt içinde koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanabileceği beklentisi ile 2,6696 ile son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Anadolu Ajansı 22.06.2015 - 13:29

Dolar 2,67'nin altına indi (Dolar ne kadar?)

7 Haziran genel seçimlerinde hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edememesinin etkisiyle 2,8097 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL, yaklaşık bir hafta boyunca 2,76-2,73 bandında hareket etmişti.

Yurt içinde koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik yapıcı söylemlerin artması, yurtdışında ise geçen hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri değiştirmemesi, Başkan Janet Yellen'in güvercin açıklamaları ve ABD'de açıklanan verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi gibi nedenlerin etkisiyle dolar/TL 2,70'in altına gerileyerek haftayı 2,6950 seviyesinden tamamlamıştı.

Geçen haftaki pozitif havanın bugün de devam etmesiyle aşağı yönlü hareketini sürdüren dolar/TL, 2,6696 ile son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/TL 2,67'nin altında işlem görürken, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde Yunanistan ile anlaşma umutlarının artmasıyla iyimser bir hava oluşmasının ardından 3,0332'ye kadar gerileyen euro/TL ise 3,03'ün üzerinde alıcı buluyor.

Analistler, yurt dışında risk iştahının artmasıyla gelişmekte olan ülke varlıklarına karşı ilginin çoğaldığını belirterek, TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha iyimser tepki verdiğini ifade ediyor.

Yurt içinde koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanması ve yurt dışından gelen pozitif atmosferin devam etmesi durumunda dolar/TL'nin 2,65'in altına inebileceğini öngören analistler, 2,70'in direnç konumunda takip edileceğini dile getiriyor.

Analistler, yarınki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararının ile siyasi gelişmelerin piyasanın yönü üzerine etkili olacağını belirtiyor.

Öte yandan AA Finans'ın, TCMB'nin yarın gerçekleştireceği PPK toplantısına ilişkin 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği piyasa beklenti anketine göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı), faiz koridorunun üst ve alt bandında herhangi bir değişiklik olmayacağını öngörüyor.

BORSA ARTIDA

BIST100 endeksi ise yeni haftaya yüzde 0,56 artışla 82 bin 913 puandan başladı. Endeks geçen haftanın son işlem gününü yüzde 0.64 yükselişle 82,454 puandan kapatarak seçim sonrası kayıplarını telafi etti.

Sayfa Yükleniyor...